Mindenkinek megvannak a témával kapcsolatos saját elképzelései, sokan hallgatnak baráti tanácsokra, vagy egyszerűen csak korábbi tapasztalataikra építenek. A továbbiakban javaslatokat szeretnénk tenni a kerékpárosok étrend-kiegészítésével, illetve a megfelelő táplálkozási szokások kialakításával kapcsolatosan.
A sportolók számára kifejlesztett étrend-kiegészítők vonatkozásában az emberek többségének sajnos még manapság is meglehetősen furcsa teóriái vannak. Sokan például még mindig olyan termékeket keresnek, amelyek segítségével fáradtság és verejtékezés nélkül tudnak majd jobb eredményeket elérni. Gyakran előfordul az is, hogy a sporttáplálkozással és az étrend-kiegészítéssel összefüggő kérdéseikre, problémáikra a kerékpárosok a sporttal ugyan szorosan összefüggő, de teljesen más szakterületeken dolgozó szakemberektől próbálnak meg segítséget kérni. Következésképpen kérdéseikre csak általános válaszokat kapnak.
Néhány gondolat az étrendről
Legyen szó profi vagy amatőr kerékpárosokról, a helyesen kialakított napi étrend a versenyszerűen sportolók számára alapvető fontossággal bíró tényező. Az állóképességi sportok esetében, mint például a kerékpározás, a tápanyagok megfelelő mennyiségben és egyenletes napi elosztásban történő bevitele nagymértékben képes befolyásolni a sportoló versenyen leadott teljesítményét. A sportoló étrendjének étrend-kiegészítőkkel való támogatása csak megfelelően edző, pihenő és táplálkozó sportoló esetében képes hozzájárulni a jobb sportteljesítmény eléréséhez.
Mik is valójában az étrend-kiegészítők?
A fenti kérdésre adott nagyon leegyszerűsített válasz szerint az étrend-kiegészítők sportolók számára kifejlesztett speciális élelmiszerek. A kerékpársportban történő sorozatos doppingvétségek miatt nagyon sokan vonnak még manapság is párhuzamot az étrend-kiegészítők és a doppingszerek között. A gyógyszerek és az étrend-kiegészítők két, egymástól teljesen eltérő világot képviselnek. A gyógyszereket betegségek kezelésére fejlesztik. Igaz, hogy bizonyos tulajdonságaikat kihasználva az élsportban (tiltott módon) a szervezet teljesítő- és regenerációs képességeinek javítására is szokták használni. A gyógyszerek és az étrend-kiegészítők közötti talán legnagyobb különbség, hogy a gyógyszereknek komoly mellékhatásai is lehetnek. Ezzel szemben a speciális élelmiszerek csoportjába tartozó étrend-kiegészítők tápanyagokat és energiát szolgáltatnak a szervezet számára. Jellegükből adódóan az étrend-kiegészítőknek nincsenek mellékhatásai, válogatott, a szervezet által könnyen felhasználható tápanyagokat tartalmaznak. Ugyanakkor vannak olyan esetek is, amikor a pozitív doppingvizsgálat eredménye úgynevezett „szennyezett” étrend-kiegészítők alkalmazására vezethető vissza. Például egy 2001-es statisztika szerint az adott évben talált pozitív doppingminták 14,8%-a éppen a növekedési hormonokkal szennyezett étrend-kiegészítők használatából adódott. Amikor egy étrend-kiegészítő pozitív eredményt produkál a doppingteszten, akkor az egyszerűen azt jelenti, hogy a gyártó az adott terméket semmiféle, a gyártási folyamatok közben elvégzendő belső kontrollvizsgálatnak sem vetette alá. Ezen esetek miatt kell már az étrend-kiegészítők beszerzésével kapcsolatban is elővigyázatosnak lennünk. Még ha azok valamelyest drágább árkategóriát képviselnek is, csak és kizárólag megbízható gyártók termékeit részesítsük előnyben.
Fotó: Vanik Zoltán |
Az étrend-kiegészítők minősítése és bevizsgálása
A sportoló általában a jó ízű, hatékonyságát korábban már bizonyító terméket tartja jó készítménynek. Feltételezve azt, hogy a piacon kapható valamennyi étrend-kiegészítő a termék pontos alkalmazási módjára is kiterjedő magyar nyelvű tájékoztatóval is el van látva, a sportolónak a vásárlás pillanatában már csupán a termék minőségére vonatkozó különféle paraméterek értékelése alapján kell meghoznia személyes döntését.
Az étrend-kiegészítők minőségére vonatkozó egyik legfontosabb paraméter a termék eredete. Az étrend-kiegészítők gyártásával és forgalmazásával kapcsolatosan Olaszország Egészségügyi Minisztériuma nagyon szigorú követelményrendszert állított fel. Az Európai Unió területén kívül eső országok esetében a központi szabályozás ennél sokkal engedékenyebb. Ezekben az országokban például az étrend-kiegészítők bizonyos százalékú (nagyon gyakran meglehetősen magas értékű) szennyezettsége még elfogadottnak tekinthető.
Az étrend-kiegészítők fogyasztói tájékoztatójának minden esetben tartalmaznia kell az adott termékre vonatkozó tápanyagtáblázatot, amelyben fel kell tüntetni a termék összetevőinek nevét és mennyiségét, fehérje-, szénhidrát- és zsiradéktartalmát, valamint a készítmény 100 grammjára és egy adagjára vonatkozó kalóriaértékeit. Ugyancsak jól látható módon kell megjeleníteni a vitaminokat, növényi kivonatokat, ásványi anyagokat és az allergiás reakciókat kiváltható összetevőket is (aszalt gyümölcsök, glutén, laktóz, tartósítószerek, stb.).
A megbízható étrend-kiegészítő gyártójának a sportoló számára a készítmény általános jellemzőit és alkalmazási módjának részletes leírását is szolgáltatnia kell.
A folytatásban…
II. rész: Sportolás előtt alkalmazandó étrend-kiegészítők
III. rész: Sportolás közben alkalmazandó étrend-kiegészítők
IV. rész: A gyors és hatékony regenerációhoz elősegítő étrend-kiegészítők ismérvei
V. rész: Étrend-kiegészítők konkrét sportolói problémák megoldására (vashiány, izületi problémák, stb).
Amikor a verseny közben hirtelen fellépő energiahiányos állapotról beszélünk, akkor sportágtól függetlenül valamennyi állóképességi sportoló nagyon jól tudja, hogy miről is van szó! Továbbá azt is biztosnak lehet tekinteni, hogy...
Tovább a teljes cikkhez »
A kerékpározás egy olyan sport, ahol óriási jelentősége van a folyadék anyagcserének, bringázás közben és – sokan erről feledkeznek meg – napközben is inni, inni, inni kell....
Tovább a teljes cikkhez »
Új, kerékpárosoknak táplálkozási tanácsokkal szolgáló sorozat indul a Bringahíradón, az első részben a fehérjebevitel bringás-specifikus vonatkozásaival foglalkozunk....
Tovább a teljes cikkhez »