Egy relatíve rövid időn belül kialakuló drámai helyzetről van szó, amit leginkább a gépkocsik üzemanyagtankjának kiürülése miatt bekövetkező hirtelen motorlefulladáshoz lehet hasonlítani. Erő- és motivációvesztés jellemzik ezt az állapotot, melyhez a szervezetét gyakorlatilag blokkoló energiahiány miatt a sportoló tehetetlen dühe és elkeseredése is gyakran társul.
Az ilyen szerencsétlen helyzet kialakulásában szerepet játszó különféle tényezők nagyon gyakran egymástól teljesen függetlenül is képesek előidézni a szervezet energiadeficites állapotát. A táplálkozási szokások, az edzésintenzitás, a verseny ritmusa, a szervezetünk által küldött figyelmeztető jelek felismerésének képessége és a hőmérsékleti viszonyok mind-mind komoly mértékben képesek befolyásolni az energiahiányos állapot sportolás közbeni hirtelen kialakulását.
Fotó: Reuters |
A probléma megoldása elméletben nagyon egyszerűen hangzik: nem szabad hagyni, hogy a szervezet energiaraktárai kiürüljenek. A gyakorlatban azonban ez már nem annyira magától értetődő. Az energiaraktárak szinten tartása nem azt jelenti, hogy a sportolást teli gyomorral kellene megkezdeni. Sőt, ha így tennénk, akkor azzal csak saját sportteljesítményünket veszélyeztetnénk.
Az emberi szervezet energiát négy különböző „üzemanyagból” képes nyerni:
1. a működéséhez szükséges energia legnagyobb hányadát a zsírok szolgáltatják és szervezetünk ebből is raktározza a legtöbbet,
2. az izmokban tárolt glikogénből, amit leggyakrabban „azonnal felhasználható energiaforrásként” szoktak emlegetni,
3. a vércukorból,
4. nagyon kis hányadban, főleg kritikus helyzetekben a fehérjékből.
Táplálkozási szempontból hogyan lehet elkerülni az energiahiányos állapot kialakulását?
A rövid, három óránál tovább nem tartó magas intenzitású edzés vagy verseny esetén szilárd táplálék fogyasztása egyáltalán nem javasolt. A szervezet energiaszintjének fenntartása érdekében az ilyen rövid időtartamú fizikai aktivitás közben sokkal inkább ajánlott a jól bekalibrált folyékony állagú professzionális étrend-kiegészítők alkalmazása. Az EthicSport étrend-kiegészítők gyártójának Energia Rapida Professional® elnevezésű folyékony gélje rövid láncú szekvenciális glucidokat tartalmaz, amelyek hatására a szervezet gyorsan jut glükózhoz. A készítmény emellett közepes és hosszú láncú maltodextrinek keverékét is tartalmazza, amelynek köszönhetően folyamatos és hosszan tartó energia utánpótlást biztosít. A sűrű, viszkózus állagú „hagyományos” gélekkel szembeni nagy előnye, hogy magában fogyasztható, vagyis lenyeléséhez nem szükséges inni. A hagyományos gélekre általában két okból szükséges sokat inni. Azért, hogy le lehessen azokat nyelni, valamint a gyomorból való felszívódásuk elősegítésének érdekében. Az Energia Rapida Professional® folyékony állaga miatt plusz folyadékbevitel nélkül is gyorsan és tökéletesen szívódik fel.
Fotó: Reuters |
A 2,5-3 óránál hosszabb ideig tartó versenyek, illetve edzések közben már szilárd táplálékot is be kell iktatni a sportoló étrend-kiegészítő stratégiájába. Lehetőleg külön erre a célra kifejlesztett, könnyen emészthető energia szeleteket, esetleg mézzel vagy lekvárral töltött kis zsemlécskéket. Bevitelük a verseny közben szabályos időközönként, körülbelül 1,5-2 óránként történjen kevés folyadékkal. A hosszabb, akár 6-7 óráig is tartó versenyek esetében az energiafeltöltés maximalizálása érdekében már a rajt előtt 60-120 perccel is célszerű egy szelet elfogyasztása. A jobb minőségű szeletek közös ismérve, hogy szekvenciális szénhidráttartalmuknak köszönhetően fogyasztásuk után nem emelkedik meg hirtelen a vércukorszint, az energiát ugyanis időben egyenletesen szolgáltatják. Könnyen rághatóak és emészthetőek, a csokival bevont különféle szeletekkel ellentétben állagukat még nagy melegben is megtartják.
Folyadékpótlás:
Az egyén legjobb sportteljesítményének elérése céljából a táplálkozás mellett a hatékony folyadékpótlásról is szólnunk kell pár szót. Kevesen tudják ugyanis, hogy a szervezet vízháztartásának 5%-os csökkenése a teljesítmény 30%-os romlását idézi elő.
Az 1-1,5 óránál tovább nem tartó edzések vagy versenyek esetében kiváló szolgálatot tesznek az izotóniás italok (ozmózisnyomása megegyezik az emberi szervezet sejtjeinek ozmózisnyomásával). Az ennél hosszabb időtartamú versenyek esetén, főleg ha azok nagy melegben zajlanak, kedvezőbb biológiai hatással bírnak a különféle hipotóniás italok. Ezeknek a sportitaloknak ugyanis alacsonyabb az ozmózis nyomása (<300mOsm/l), aminek következtében nem terhelik meg a gyomrot és az összetevőik is gyorsabban diffundálnak át a sejtmembránon (az izotóniásoknál gyorsabb felszívódásúak).
Összefoglalva tehát, ha csak egy hétvégi kerékpártúrára készülünk a családdal, akkor elég arról gondoskodnunk, hogy legyen nálunk megfelelő pénzösszeg az éttermi fogyasztásunk kiegyenlítésére. Azonban ha komoly edzésről, vagy netán egy hosszabb versenyről van szó, ahol az általunk elérhető legjobb teljesítményt szeretnénk produkálni, akkor válasszunk jó minőségű, kimondottan sportolók számára készült étrend-kiegészítő készítményeket, kulacsunkba pedig mérsékelt energiatartalommal bíró hipotóniás oldatot töltsünk.
A kerékpározás egy olyan sport, ahol óriási jelentősége van a folyadék anyagcserének, bringázás közben és – sokan erről feledkeznek meg – napközben is inni, inni, inni kell....
Tovább a teljes cikkhez »
Új, kerékpárosoknak táplálkozási tanácsokkal szolgáló sorozat indul a Bringahíradón, az első részben a fehérjebevitel bringás-specifikus vonatkozásaival foglalkozunk....
Tovább a teljes cikkhez »