Amit fontos tudni a sportitalokról

Szerző: shLétrehozva: 2011. február 18. 11:04
A kerékpározás egy olyan sport, ahol óriási jelentősége van a folyadék anyagcserének, bringázás közben és – sokan erről feledkeznek meg – napközben is inni, inni, inni kell.


Azonban nem mindegy, hogy mit, mert bármilyen meglepően hangzik, az étrend kiegészítők dehidratálhatnak is. Az EthicSport – táplálkozásról bringásoknak-sorozat alábbi cikkében a sportitalok közötti alapvető különbségekről lesz szó:

A kifejezetten sportolók számára készült étrend-kiegészítők alkalmazásának kétségtelenül az intenzív izzadással (ásványi anyag- és folyadékvesztés), valamint a nagy energiafelhasználással járó sportágak (kerékpározás, triatlon, stb.) esetében van igazán nagy jelentősége.

A vízben oldható étrend-kiegészítők helyes kiválasztásán túl fontos, hogy azokat a sportoló a termék csomagolásán feltüntetett mennyiségű folyadékban oldja fel.

Takács Tamás
  Fotó: Takács Tamás

Többször is hallottam már sportolók között elhangozni hasonló párbeszédeket:
„Versenyek előtt az előírt egy tasak helyett én inkább két tasakot oldok fel a kulacsomban, mert az így képződő sűrűbb oldat jobban pótolja majd az elvesztett ásványi anyagokat és folyadékot.”

Vegyünk egy példát:
Egy kiskanálnyi konyhasó 500 ml-es kulacsban való feloldásával keletkező oldat koncentrációját vegyük 1 egységnek. Ha ugyanebben a kulacsban egy helyett két kiskanálnyi sót oldunk fel, akkor az újonnan keletkező oldat koncentrációja értelemszerűen sokkal magasabb lesz. Mivel az oldatok ozmózisnyomása egyenesen arányos a bennük oldott anyagok koncentrációjával, ezért a második oldat esetében annak az ozmózisnyomása is értékek miatt az oldatok rehidratáló tulajdonságai is különbözőek lesznek: a nagyobb koncentrációjú oldat gyomorból való kiürülési ideje megnő, felszívódása a szervezet számára sokkal több időt igényel majd.

Takács Tamás
  Fotó: Takács Tamás

Az ital ozmolaritásának értékéből következtetni lehet a folyadék gyomorból való kiürülési idejére és arra, hogy a szervezetet mennyire veszi igénybe annak a bélrendszeren át történő felszívódása. Az összetevők tulajdonságai alapján változik az ital energiaértéke, az inzulinválasz kiváltására való képessége, a rehidratációs képessége és a gyomorból való kiürülésének sebessége. Az ideális sportitalnak a következő tulajdonságokkal kell rendelkeznie:
- mérsékelt energiatartalommal bír
- erős a rehidratáló képessége
- gyomorból való kiürülésének, valamint bélrendszerből történő felszívódásának sebessége gyors

Aki sportol az a sportitalokkal kapcsolatosan egészen biztos, hogy hallotta már legalább egyszer az izotóniás és a hipotóniás jelzőket. De vajon mindenki tudja-e, hogy mit is nagyobb lesz az elsőnél. Az eltérő jelentenek ezek a szavak és azt, hogy mikor érdemes az izotóniás, illetve a hipotóniás jellegű sportitalokat fogyasztani?

Takács Tamás
  Fotó: Takács Tamás

Azokat az oldatokat nevezzük izotóniásnak, amelyek ozmózisnyomása megegyezik az emberi szervezet sejtjeinek ozmózisnyomásával (=300mOsm/l). Az ettől kisebb ozmózisnyomással rendelkező oldatok (<300mOsm/l) hipotóniásak. Tulajdonságaik miatt a hipotóniás oldatok fogyasztásakor a szervezet sokkal hamarabb képes hidratálni magát. Amikor a sportoló túl nagy koncentrációban készíti el sportitalát, akkor azzal csak azt éri el, hogy a szervezet magától elvont folyadékkal fogja majd megpróbálni azt tovább hígítani. Az ilyen oldatok tehát éppen ellenkező hatást váltanak ki: dehidratálják (kiszárítják) a szervezetet, aminek hatásaként teljesítménycsökkenést is generálnak.

Összefoglalva tehát: a vízben oldható étrend-kiegészítők csomagolásán feltüntetett alkalmazási mód betartásával könnyedén elkerülhető a túl nagy koncentrációjú oldatok készítése. A sportolók számára készült étrend-kiegészítők piacán már számos olyan megbízható gyártót találni, amelyek jól bekalibrált termékei valóban hozzásegítik a sportolót a jobb eredmények eléréséhez.

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKÜNK
Állóképességi sportolók fehérjebevitele
Új, kerékpárosoknak táplálkozási tanácsokkal szolgáló sorozat indul a Bringahíradón, az első részben a fehérjebevitel bringás-specifikus vonatkozásaival foglalkozunk....
Tovább a teljes cikkhez »