Ifjúsági Olimpia: Fenyvesi Péter-interjú

Szerző: shLétrehozva: 2010. július 31. 10:24
A hazai hegyikerékpársport jelenleg legeredményesebb junior versenyzőjének, a 17 éves Fenyvesi Péternek, sok magyar utánpótlás korú sportolóhoz hasonlóan sikerült kiharcolnia az első ifjúsági olimpián, a Szingapúri Játékokon való részvételt.


Az X2S-Kona Team versenyzőjét arról kérdeztük, mit jelent egy fiatal sportoló számára ez a vadonatúj kezdeményezés, hogy a juniorok is a felnőttekhez hasonló grandiózus eseményen mérhetik össze a tudásuk, milyen út vezetett idáig, valamint mi kell a hasonlóan sikeres folytatáshoz.

- Először rendezik az ifjúsági olimpiai játékokat, neked mit jelent ez a verseny?

- Teljesen a rangsor tetejére helyezem ezt a versenyt, hiszen csak 4 évente kerül megrendezésre, nem úgy mint egy világbajnokság, aminek az időpontja minden évben a naptárba kerül. Ugyanolyan nagy dolognak tartom, mint a felnőtt olimpiát szokás, csak én még a saját korombeli fiatalokkal fogok rajthoz állni.

- Milyen út vezetett idáig, mit kellett teljesíteni ahhoz, hogy kijuss az ifjúsági olimpiára?

-  Ez az a kérdés, amire a leghosszabban tudnék válaszolni, de megpróbálom tömören összefoglalni. Igazából 10 éve kezdtem sportolni, először triatlon és duatlon sportágakban. A sportpályafutásom 4. évében belekóstoltam a mountain bike ízébe, és annyira megfogott, hogy utána már egyik nap sem szálltam le a bicikliről. Aztán ahogy minden utánpótlás korú gyermek, én is megkaptam első komoly kerékpáromat, ami szinte hozzábilincselt a sportághoz. Minden álmom az Olimpia volt, és még mai napig is az. De nem gondoltam volna, hogy ilyen hamar be is teljesül. Persze igazi álmom még mindig a Felnőtt Olimpia marad, és ezt nem azért írom, mert nem elégszem meg az Ifjúsági Olimpiával. Így is örülök, boldog vagyok, hogy első magyar mountain bike-osként vehetek részt a Fiatalok Olimpiáján. De újabb célokat tűztem ki magamnak.

Takács Tamás
  Fotó: Takács Tamás

Konkrétan az Olimpia előtt egy kvalifikációs versenysorozatot kellett teljesítenem, amit a Magyar Mountain Bike Szövetség készített el. Ezek a versenyek mind C1, C2-es versenyekből álltak, és egy világkupából. Szoros volt a küzdelem a kijutásért, de végül eldőlt, hogy engem érhet az a megtiszteltetés, hogy képviselhetem az országot az Olimpián.

- Kicsit furán hangzik, hogy akik kijutottak a különböző kerékpáros szakágakból, indulniuk kell más szakágakban is, neked ha jól tudom országúton is, mit gondolsz erről?

- Az országúti mezőnyversenyen kell indulnunk közösen. Én egy nagyon jó ötletnek találom, mert ha jól megnézzük, a komoly nagy mezőnyversenyeken (pl. Tour de France) nem egyénileg indulnak az emberek, hanem csapatostul. Egy csapat összedolgozik, és az ő kemény munkájuk hozza meg a jó eredményeket. Szerintem azért találták ki ezt a dolgot, hogy az Olimpián a mezőnyverseny ne csak egy emberről szóljon, hanem a csapatról, hogy hogyan tudnak együtt teljesíteni, hogyan mennek bolyban, hogy helyezkednek, hogy segítik egymást, hogy húzzák egymást.

Takács Tamás
  Fotó: Takács Tamás

- Mit vársz magadtól, mi a célod az ifjúsági olimpián?

- Azt elég sokan tudják, hogy kerékpársportok terén Magyarországnak igazán oda kell tennie magát, hogy az első harmadban végezhessenek a versenyzők a nemzetközi mezőnyben. Én mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy a legjobb helyezést hozhassam el erről a versenyről. Amire számítok az egy középmezőny, szerintem ez egy reális cél, amit el lehet érni. Aztán, hogy mit hoz a sors, azt még én sem tudhatom. Egyébként szeretnék minél több emberrel megismerkedni, haverkodni, új kapcsolatokra szert tenni, akár csapatok akár szponzorok terén is. Próbálok majd a jövőmről is gondoskodni, hiszen anyukámék pénztárcája is véges. Szeretnék egy komoly külföldi csapatot keresni. Bár komoly ajánlatokat nem várok. Erre most szinte a legkisebb az esély, hiszen nem világkupán leszek, ahol csapatok versenyzői küzdenek egymással, hanem most országok versenyzői mérik össze teljesítményüket.

- Junior szinten most kimagasodsz a magyar mezőnyből, mit teszel azért, vagy mit kellene tenni szerinted, mire lenne szükség, hogy nemzetközi szinten is továbblépj egy magasabb szintre?

- Óriási motiváció kell, ami sajnos hazánkba kevés szorult. Gondolok most pl. az iskolára. A suliban sosem azt nézték egy versenyzős hétvégém után, hogy milyen eredményt értem el, hanem hogy nem volt időm tanulni, vagy ha volt is nem elegendő. Azzal sem értem túl sokat, ha megkérdezték, hogy milyen eredmény született, mert utána meg mást sem láttam, csak az irigy, unott, önző arcokat, amit nem csak a suliban, hanem az engem körülvevő embereken is látok. Kivétel persze akad, de elenyészően kevés.

Takács Tamás
  Fotó: Takács Tamás

Aztán a másik probléma a motivációban az anyagiak. Sajnos egyre kevesebb szponzor és támogatás van. Pénz nélkül nincs nevezés, masszőr, se szállás, de üzemanyag sincs. Ezt a hármat legtöbbször szüleim próbálják finanszírozni. Szponzor nélkül meg nincs biciklim, sisakom, kesztyűm, biciklis ruhám, de még táplálékkiegészítőm sincs. Pedig amiket az imént felsoroltam alapvető szükségletek ahhoz, hogy tudatosan elkezdjen valaki a sporttal foglalkozni. Utóbbiakat csapatom és néhány szponzorom próbálja előteremteni.

És végül, de nem utolsó sorban külföldön kell versenyezni, rengeteget. Ahhoz, hogy valaki tapasztalt, profi versenyzővé váljon, nagyon sok világversenyen és nemzetközi versenyen kell indulnia. Mint már előbb említettem sok környező ország sokkal jobb mind erőnlétileg, mind technikailag, mint hazánk versenyzői. Így a külföldi mezőnyben tudunk igazán fejlődni.

- Konkrétan milyen támogatást kapsz jelenleg, milyen támogatásra lenne szükséged ebben a sportágban, hogy eredményes lehess?

- Jelenleg a kerékpáromat és a kerékpáros felszerelésemet biztosítja a csapat és a szponzorok, valamint a nevezéseket állják. Szükség lenne az útiköltség támogatásra, hiszen minél több külföldi versenyen tudok részt venni, annál többet tudok fejlődni. Valamint szeretnék még egy kerékpár szponzorra szert tenni, mert jövőre a biciklim biztosítása is kérdéses még. És egyúttal szeretném felsorolni szponzoraimat, akiknek nagy köszönet jár az eddigi támogatásért: Xfactor, Kona City, Ironclad, Golyán kerékpár, Xenofit, Mavic Soft Kft., a csapatom: X2S Kona Team, és végül a legfontosabbak a szüleim.

Takács Tamás
  Fotó: Takács Tamás

- Mik a céljaid hosszabb távon a kerékpározásban, esetleg a civil életben?

- Hosszabb távon kerékpározásban a felnőtt olimpia. Az életben még pontosan nem tudom. Szeptemberben leszek 11.-es és nagyon szeretem a matekot meg a fizikát, ezzel a kettővel szeretnék tovább tanulni.

Névjegy: Fenyvesi Péter

született:Balassagyarmat, 1993. 03. 22.
tanuló
hobbi: biciklizés, számítógépezés, barátok, barátnő
edző: Valcsó Anikó, Sztancsik József
klub: X2S Kona Team
2007-től 2008 kivételével XCO Magyar Bajnok
kedvenc autó: BMW X6
kedvenc szinész: Vin Diesel

KAPCSOLÓDÓ CIKKÜNK
Ifj. Stubán Ferenc új bajnoki mezben
Mindig örömteli hír egy meredeken felívelő utánpótlás karrierről beszámolni, az alábbiakban a junior (19 év alatti) országúti magyar bajnokot, Ifj. Stubán Ferencet szeretnénk bemutatni olvasóinknak. A KSI Schwinn-Csepel SE...
Tovább a teljes cikkhez »