Elsőként lett elődöntős a világbajnok

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 20. 10:20
Könnyed győzelmet aratott a spanyol férfi kosárlabda-válogatott a pekingi ötkarikás játékok negyeddöntőjében, a horvátok ellen. A világbajnok úgy nyert tizenhárom ponttal Pau Gasol vezetésével, hogy az utolsó perceket elszórakozta. Korábban volt huszonnégy egységnyi különbség is a két gárda között.

PEKING 2008, FÉRFI KOSÁRLABDA, NEGYEDDÖNTŐ:
SPANYOLORSZÁG – HORVÁTORSZÁG 72-59 (22-11, 15-15, 14-12, 21-21)
Olimpiai kosárlabdacsarnok, 11 000 néző. Vezette: Nikolaosz Zavlanosz (görög), Petr Sudek (cseh), Luigi Lamonica (olasz)
SPANYOLORSZÁG: Rubio 3, Fernandez 8/3, Jimenez, Garbajosa 8/6, P. Gasol 20. Cs: Reyes 13, Calderon 10/6, Mumbru 7/3, M. Gasol 3, Navarro, Lopez, Rodriguez.
HORVÁTORSZÁG: Rozic 4, Ukic 7, Banic 15/3, Tomas 7/3, Barac. Cs: Planinic 12/6, Kus 7/3, Loncar 4, Nicevic 2, Prkacin 1.

A világbajnok spanyolok a második helyen jutottak tovább a B csoportból, amelyben egyetlen vereséget szenvedtek, az azonban igen kellemetlenül érintette Pau Gasolékat. Az ibériaiak az Egyesült Államok együttesétől ugyanis harminchét ponttal kaptak ki.

A horvátok a harmadik helyen végeztek az A jelzésű hatosban, kétszer kaptak ki. Előbb az argentinoktól, majd pedig a csoportgyőztes litvánoktól.

A meccset a világbajnok nagyszerűen kezdte, hiszen egy 12-1-re elhúzott. A mérkőzés ezen szakaszában Gasol kiváló játéka volt a meghatározó, hiszen a Los Angeles Lakers klasszisa kilenc pontot szerzett az első felvonás első felében.

Az első tíz perc után Spanyolország 22-11-re vezetett, a horvátok legjobbja ekkor Zoran Planincic volt a maga hat pontjával. A folytatásban állandósult a tíz körüli különbség, de volt olyan is, hogy tizenhatra duzzadt a differencia. A nagyszünetre azonban mégis csupán tíz maradt a spanyolok előnye.

A harmadik negyedtől a világbajnoknak csak arra kellett figyelnie, hogy tartsa a biztos tíz pont feletti különbséget, hiszen a papírforma szerint is Gasolék csapata jobb annyival, hogy ilyen „távolságból” ne veszítse el a meccset.

Ezt nagyon is jól csinálta a korábban a torna egyik esélyesének kikiáltott gárda, és még növelte is előnyét a felvonás elején Spanyolország. Sőt Jorge Garbajosa triplájával egyszer tizenkilencre is nőtt a különbség. A záró felvonás előtt azonban ez tizenháromra csökkent.

A negyedik tíz percben semmi váratlan nem történt, a horvát együttes teljesen megtört, játékosai ekkor döbbentek rá, hogy semmi esélyük nincsen visszajönni a meccsbe. Ennek következtében huszonnégy pont is volt a két együttes között, de végül a spanyolok elszórakozták a hajrát. Így a végeredmény 72-59 lett.