X2S extrémsport: sziklamászó triatlon

Szerző: shLétrehozva: 2009. május 18. 23:29
Évek óta nem volt ilyen sok hegyikerékpár a csobánkai Oszoly sziklafalnál – a X2S-KONA TEAM hosszú évek kihagyása után, az ötletgazdák hozzájárulásával és segítségével ismét megrendezte a sziklamászó tereptriatlont. Klasszikus extrém sport, a szó legtisztább értelmében: sziklamászás, hegyikerékpár és terepfutás – mindez a triatlon versenyek szabályai szerint. Idén a sziklamászó tereptriatlon az egészséges életmódot népszerűsítő X2s – Cross to Save csapat által kiírt X-terra tereptriatlon kupasorozat futama is volt egyben.


 

Sziklamászás tömegrajttal? Kérdezhetné a kicsit is hozzáértő, joggal. De nem: az egyetlen különbség a tereptriatlonhoz képest az, hogy a versenyzők sorsolás alapján egyenként indulnak és teljesítik a hat különböző nehézségű sziklamászó utat (ezek mindegyike más jellegű, van áthajlás, nagyfal, barlang, reibungos, peremes és erő stílust igénylő út). Az utolsó befejezése után már mindenki a „szokásos” rendben felpattan a kerékpárra, majd teljesíti a futást.


A két utóbbi szám is kielégítette a sportolók minden kalandvágyát: 13 km MTB, a legváltozatosabb terepen, amelyen minden létező terepakadály fellelhető volt, a nehéz DH szakasztól kezdve a technikás-köves „lépésben lefelé” lejtőig vagy a kistányéron éppen hogy kitekerhető köves emelkedőig. A futás csodálatos nyomvonalon haladt, de nagyon tüdőszaggató volt: Csobánkáról egyenesen fel a Nagy-Kevély csúcsig, majd vissza. A legjobb idő azonban így is 31 percen belül volt ezen a szakaszon!

 

Kaposi Zoltán
  Fotó: Kaposi Zoltán


A rajt jellegéből adódóan verseny közben nem igazán lehetett tudni a pillanatnyi állást, hiába volt a X2S chipes időmérése, a mászóidők összesítésével az utolsó mászót is meg kellett várni. Az azonban már menet közben látható volt, hogy egészen jó mászó eredménnyel a középmezőnyben induló Sipiczki Csaba (X2S-KONA TEAM) fantasztikus kerékpáros és futó idejével biztosan nyerheti a versenyt – magabiztos teljesítményével ezt igazolta is. Második helyre végül a sokkal jobb időt mászó, de a másik két számban lassabb Magyari Gábor (World Seabird) érkezett, harmadikként Víg Zoltán állhatott a dobogóra.


A hölgyeknél Mokry Kata fantasztikusat mászott, de a következő két számban tapasztaltabb Kis Erzsébet és Molnár Anikó is elé került a versenyben. A győztes Molnár Anikó (X2S-KONA TEAM) egyenletes teljesítménnyel érdemelte ki a győzelmet, mindhárom számban lendületesen, de megfontoltan haladt. Számára a magashegyi mászás és a hosszú távú terepfutás mindennapi ismerősök, hiszen a Salamandra Outdoor főszervezőjeként számos túrát vezet Európa legszebb hegyeire és vadvizeire.

 

Kaposi Zoltán
  Fotó: Kaposi Zoltán


A váltóknál három „leg” is volt a verseny folyamán: a leggyorsabb mászó Epres Albert (MÖSE), aki a 6 utat nem egészen 9 perc alatt mászta végig! A legtapasztaltabb korú versenyző Szabó Tamás (MÖSE), aki az 5. X-en túl is váltóját a második helyre futatta fel, valamint a legfiatalabb versenyző, Horn-Barta Bogyó, aki 12 évesen is az egyik legjobb időt mászta és ezzel váltójukat a bronzéremhez juttatta.


A versenyt végig a fantasztikus hangulat és a bajtársiasság jellemezte, hiszen egy ilyen verseny elsősorban a társaság, a közösség miatt érdekes – a teljesítmény és a helyezések csak másodlagosak. Ennek remek példái a segítők, szervezők, hiszen közöttük feltűnt Várkonyi László, aki az egyik legtapasztaltabb magashegyi mászó, számos expedíció résztvevője, Blaskovics György a verseny hőskorának sokszoros győztese, Bárdi Attila, akit idén a CAPE EPIC MTB maraton kapcsán ismerhetett meg a sportközönség, valamint Medgyes Gábor többszörös tereptriatlon bajnok és XTERRA Európa-bajnoki dobogós.

 

Kaposi Zoltán
  Fotó: Kaposi Zoltán


A díjakat az Overland Budapest és a Tengerszem sportbolt ajánlotta fel – mindkettő számára fontos rendezvény volt a sziklamászó triatlon. A különdíjat Flier Lajos operaénekes nyerte el, aki egyéniben indult és a mezőny első felében végzett – pedig csak emiatt a verseny miatt kezdett el mászni! Igaz, többszörös Ironman és a visegrádi Hegyek Királya díjat is számos alkalommal érdemelte ki.


Az esemény megvalósításában részt vállalt: BIOrganik (a X2S versenyek biomarcipánjának forgalmazója), a KONA CITY, a SALOMON, a The North Face, a Saucony, a Panasonic és az ALPA sportkrémek hazai forgalmazója, aki szintén segített a pálya biztosításában.


Forrás: multisportinfo.hu