Az amerikaiak élték túl a pekingi krimit

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 24. 08:12
Az Egyesült Államok együttese heroikus küzdelemben, közel két óra alatt legyőzte a világbajnok és olimpiai címvédő Brazíliát a pekingi röplabdatorna vasárnapi fináléjában. Az első szettől eltekintve szenzációsan működött az amerikai szervajáték, amely kitűnő védekezéssel párosult és két évtized múltán megérdemelten szerezte meg az aranyérmet a tengerentúli alakulat. A találkozó második játékvezetője a magyar Hobor Béla volt.


DÖNTŐ VÉGEREDMÉNY:
EGYESÜLT ÁLLAMOK – BRAZÍLIA 3-1 (-20, 22, 21, 23)
Fővárosi sportcsarnok, 13000 néző. Vezette: Vang Ning (kínai), Hobor Béla (magyar).
EGYESÜLT ÁLLAMOK: Ball 4, Rooney, Lee 10, Lambourne (libero), Priddy 12, Millar 11, Salmon 13, Hoff, Stanley 20, Hansen, Gardner, Touzinsky. Szövetségi kapitány: Hugh McCutcheon.
BRAZÍLIA: Rezende 1, Elgarten, Heller 9, Fuchs, Godoy Filho (Giba) 14, Murilo 13, Andre 2, Santos (libero), Rodrigues, Gustavo 13, Santana, Amaral 15. Szövetségi kapitány: Bernardo Rezende.

 

Pénteken létrejött az álomdöntő, az olimpiai torna fináléjába a két legerősebb alakulat, az idei Világliga győztese, az Egyesült Államok és az ötkarikás és világbajnoki címvédő Brazília jutott.

 

A női döntő visszavágóján megjósolhatatlan volt a győztes kiléte, mindkét együttes azonos esélyekkel lépett a Fővárosi Sportcsarnok küzdőterére. Az amerikaiak mellett a július 26-án Rio de Janeiróban, a Világliga elődöntőjében aratott 3-0-s diadal szólt, a brazilok a döntők során szerzett tapasztalatukban bízhattak.

 

Az első játszmában úgy tűnt az Athénban megszerzett rutin a braziloknak kedvez és magabiztos játékkal szereztek vezetést. Andre Heller gyilkos szervái meglepték az ellenfelet, amely percek alatt négypontos hátrányban találta magát.

 

Az ideges kezdés megbosszulta magát, az amerikaiak ugyan felvették a brazilok tempóját, a különbség azonban egyre nőtt, negyedóra után 17-10-re léptek meg a dél-amerikaiak.

 

A tengerentúliak hiába próbáltak meg mindent a felzárkózásért, a játszma a brazilok javára dőlt el 25-20-ra.

 

A szünetben az új-zélandi mester, Hugh McCutcheon azonban rendet tett az amerikai fejekben, tanítványai varázsütésre átlagos teljesítményüket legjobbjukra váltották. A második felvonás elején szabályosan állva hagyták riválisukat.

 

A főszereplő Clayton volt, aki védhetetlen szerváival borzolta a brazil kedélyeket, akik az első hat pontot elbukták a játszmában. A megszerzett előnnyel jól gazdálkodott az Egyesült Államok. Bár többször is veszélyben forgott a vezetés, a döntő pillanatokban helyén volt a szív.

 

Egyenlítettek is és szárnyalásuk a harmadik szettben is folytatódott, bár a brazil védelem feltörése csak 15-15-ös állást követően került sor. Lépésről lépésre távolodtak ellenfelüktől és egy szettre keültek álmaik beteljesülésétől.

 

A fordulatokban gazdag negyedik felvonásban, mindkét együttes számára megvoltak a lehetőségek, ám Stanley heroikus támadó- és védőjátéka az aranyérmet jelentette az Egyesült Államok számára.

 

Ezzel 1984 és 1988 után harmadszor hódította el az ötkarikás címet a tengerentúli alakulat, egyben visszavágott a női fináléban elszenvedett négyszettes vereségért, a brazilok pedig képtelenek voltak megvédeni athéni címüket.