Pfeilschifter lehet az első aranyérmes

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 8. 19:42
Magyar idő szerint szombaton 2:30 órakor kezdődik a 10 méteres női légpuska versenyszám selejtezője a pekingi olimpián, a játékok első aranyérmét a várakozások szerint ebben a számban adják át. Az előzetes esélylatolgatások alapján a német Sonja Pfeilschifter lehet majd a győztes, az ötkarikás játékok első magyar indulója, Tóth Anita a tisztes helytállásban reménykedhet, döntőbe jutása óriási bravúr lenne.

Az elmúlt közel másfél évtizedben csak egyszer nyert európai sportlövő ebben a számban: a lengyel Renata Mauer 1996-ban diadalmaskodott, őt az amerikai Nancy Johnson (2000) és a kínai Tu Li (2004) követte a szám trónján. Az ázsiai klasszis két évvel ezelőtt a zágrábi világbajnokságon is győzött, 1 tizeddel jobb eredménnyel (502,1 kör), mint a görög fővárosban (502,0). A tavalyi kuvaiti Ázsiai Játékokon 503,7 körrel lett aranyérmes.

Tu Li idén tartja az olimpiai csúcsot 502 körrel, jelenleg csak a harmadik helyen áll a világranglistán, legnagyobb ellenfele az első számú esélyesnek tartott Sonja Pfeilschifter lesz.

A 37 éves német klasszis már évek óta a legjobb légpuskások közé tartozik, az olimpiákon azonban nem jött ki neki a lépés, Sydneyben 5., Athénban 6. volt. Két számban is világcsúcstartó, a 10 méteres légpuskában éppen Li csúcsát adta át a múltnak Milánóban, Münchenben pedig a kisöbű sportpuska 3x20 lövés számában diadalmaskodott soha nem látott eredménnyel.

Claudia Kulla, a német válogatott edzője szerint Pfeilschiftert nem foglalkoztatja a vetélytársak tudása, csak és kizárólag saját magára összpontosít.

A szakértők titkos esélyesnek tartják az áprilisi pekingi Világkupán győztes cseh Katerina Emmonst.

A 28 éves Tóth Anita tavaly két aranyérmet nyert az Európa-bajnokságon, de nem légpuskában. Ebben a számban 497,5 körrel győzött a honi bajnokságon, nyolc évvel ezelőtt olimpiai ezüstérmes lehetett volna ilyen eredménnyel…Azóta alaposan feljavultak az eredmények.

A rajtlista szerint negyvenheten kezdik légpuskával a pekingi olimpiát, negyven alkalommal próbálkoznak.

A nevezési listán Tóth Anita mellett 393 kör szerepel, ennél négyen értek el rosszabb teljesítményt. Ez sokat elárul az újpesti sportoló esélyeiről.

A döntő magyar idő szerint 4:30 órakor kezdődik.

A férfi sportlövőknél trapban selejtezőt, míg légpisztolyban kvalifikációt, majd 9 órától finálét rendeznek.