Kölnben robbant a doppingbomba!

Szerző: shLétrehozva: 2008. július 1. 23:59
William Schanzer, a Nemzetközi Doppingellenes Szövetség (WADA) által akkreditált Kölni Doppingellenőrző Laboratórium igazgatója felszólította a Journal of Applied Physiology című orvostudományi szaklap vezetését, hogy tegyen közzé helyesbítést a múlt heti számában megjelent egyik cikk kapcsán. A szóban forgó írás a Carsten Lundby tudós vezette dán kutatócsoport kísérleteredményeiről számolt be, a tanulmány a vér oxigénellátó képességét fokozó tiltott teljesítményfokoz szer, az EPO kimutatásának módszerét kérdőjelezi meg. A SportHirado.hu felvette a kapcsolatot az érintettekkel, hamarosan újabb fejlemények várhatók az ügyben.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az alkalmazott fiziológiával foglalkozó lapban megjelent írásból kiderül, hogy a Carsten Lundby tudós közreműködésével vizsgálódó, javarészt a Koppenhágai Izomkutató Központ munkatársaiból álló kutatócsoport nyolc egyetemistának adott be EPO-t, majd a doppingszer élettani hatásait, valamint a tiltott eljárás kimutathatóságát követte nyomon.

 

Az EPO testazonos anyag, a csontvelőben is ez indítja be a vértermelést. A szintetikusan előállított stimuláló olyan hatékonyan hat az emberi test fizikai reakcióira, hogy a megnőtt vörösvérsejt koncentráció miatt a vér besűrűsödik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A kísérletalanyok egyike sem sportol versenyszerűen, egytől egyig átlagos, hétköznapi fiatalok. A doppingellenőrzésszerű kontrollvizsgálatokra két laborban került sor, amelyek közül az egyik a Nemzetközi Doppingellenes Szövetség (WADA) által akkreditált Kölni Doppingellenőrző Laboratórium volt.

 

 

 

 

 

 

 

Az ellenőrzések eltérő eredménnyel zárultak, míg Kölnben csupán gyanúsnak minősítették, addig a másik, meg nem nevezett helyen pozitívnak ítélték a levett mintákat, azaz kimutatták a tiltott teljesítményfokozó használatát.

 

 

 

 

 

 

 

Carsten Lundby végül megállapította, elméletileg elképzelhető, hogy a - teljesítménykényszer diktálta versenyhelyzetben - az élsportolók anélkül használhatnak EPO-t, hogy azt bizonyítani lehetne.

 

 

 

 

 

 

 

A dán kutatócsoport tehát megkérdőjelezi az utóbbi években egyre inkább elterjedt vérdopping kimutatásának módszerét, hiszen kísérletével éppen egy WADA által akkreditált, nemzetközi laborban talált rést a pajzson.

 

 

 

 

 

 

 

A kölni laboratóriumigazgató – mi mást is tehetne? – cáfol, sőt védekezés helyett inkább támad. William Schanzer kétségbe vonja a Journal of Applied Physiology című szaklapban megjelent cikk tartalmát, úgy véli, a szerző téves következtetéseket vont le, miközben a kutatás eredményeit értelmezte.

 

 

 

 

 

 

 

„Tudományosan nem megalapozott, így nem tekinthető mérvadó véleménynek – szögezte le keddi nyilatkozatában ellentmondást nem tűrően a Kölni Doppingellenőrző Laboratórium igazgatója. - A cikk szerzője félreértelmezte az eredményeket, mivel a két laboratórium különböző kritériumokat alkalmaz, ezért a vizsgálatok eredményeit értelemszerűen nem lehet összehasonlítani.”

 

 

 

 

 

 

 

„Ez csupán egy kutatási projekt, nem pedig egy normál doppingellenőrzés – folytatta Schanzer. – Ellenkező esetben további megerősítő-bizonyító vizsgálatokat végeztünk volna, így fény derült volna a teljesítményfokozó-használatra. Így tehát a kutatás konklúziója téves, nem fedi a valóságot.”

 

 

 

 

 

 

 

Mindezek ellenére Lundby kiáll állítása mellett, véleménye szerint arra a felvetésrea a kölni igazgató aligha adhat kielégítő magyarázatot, hogy miért nem tudták kimutatni laboratóriumában az EPO-t. A dán tudós szerint a laboratórium tesztvizsgálata megbukott, ez pedig megmásíthatatlan tény. A kutatás költségvetésének jelentős részét a Dán Antidopping Csoport állta.

 

 

 

 

 

 

 

A SportHirado.hu mindkét fél álláspontjára kíváncsi, ezért felvette a kapcsolatot az érintettekkel. Hamarosan újabb fejlemények várhatók az ügyben.

 

 

 

 

 

 

 

Az oxigéntárolásra és -szállításra gyakorolt hatása miatt az EPO-nak olyan sportágakban, amelyek az aerob anyagcseréből profitálnak, teljesítménynövelő hatása van. Használata egyre elterjedtebb az atlétikában, a kerékpársportban és a sífutásban.

 

 

LANCE AMSTRONG ÉS AZ EPO
A dopping az utóbbi időben alaposan megtépázta a Tour de France kerékpáros körverseny tekintélyét. A tiltott szerek bűnlajstromából az EPO sem hiányzik. Az ellenőrők 1999-ben Lance Armstrong mintáját analizálva egy glükózból és kortikoidból álló készítményre bukkantak, de az amerikai klasszis bemutatott egy olyan receptet, melynek tanulsága szerint az orvosok az említett anyagokat tartalmazó kenőcsöt írtak fel neki ülepi fájdalmainak csökkentésére. A sportág emblematikus figurája ebben az évben szerezte hét egymást követő diadala közül az elsőt, 2005-ben a forradalmian új vizsgálati módszerekkel azonban bebizonyosodott, hogy az 1999-es, lefagyasztott minta EPO-t is tartalmazott.