Érem sem lett Kovács Kati aranyesélyéből

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 23. 10:45
A pekingi olimpia kajak-kenu döntőinek második napján Verckei Ákos hatodik (K-1, 500 m) és Vajda Attila (C-1, 500 m) kilencedik helye után a versenyszám toronymagas esélyese, az abszolút favorit Kovács Katalin csupán negyedik helyen ért célba a női kajak egyesek ötszáz méteres versenyében. Aranyat vártunk, még a dobogó is odalett. Ezt követően Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor kettőse (K-2, 500 m) negyedik helyen ért célba.

Hat döntőből ötben voltunk érdekeltek szombaton, az első két felvonás azonban nem úgy alakult, ahogyan azt megálmodtuk. Az ötszázas finálék napján Vereckei Ákos szereplése nyitotta a sort, a kajakozók szólószámában.

Ákos remekül kezdett, sokáig úgy tűnt, meglehet a remélt dobogós hely, a hajrában azonban kicsúszott a kezei közül a vágyott medália. Végül hatodik lett, mivel elszúrta a finist. Vajda Attila következett. A szegedi klasszis a kenu egyesek hosszabbik távján mennybe ment, pazar versenyzéssel lett olimpiai bajnok.

Azt ígérte, az ötszázra is odateszi magát. Hát oda is tette, remekül kezdett. Utána viszont látványosan visszaesett, végül kilencedik, utolsó helyen teljesítette a távot. Öt egységünkből kettő tehát már célba ért, az érmeinek száma viszont nem gyarapodott.

Keseregni azonban okunk és időnk sem volt, hiszen időközben Kovács Katalin már készülődött a női kajak egyesek végelszámolására. Kati arra készült, hogy Janics Natasa athéni teljesítményét kopírozza, azaz egyesben és kettesben is diadalmaskodjon.

Harminckét esztendős olimpiai bajnokunk, huszonháromszoros világ-, tizenhétszeres Európa-bajnokunk az ötös pályán kapott helyet. A négyesen a németek kiválósága, Katrin Wagner-Augustin, a hatoson az olaszok ikonja, a 44 esztendős Josefa Idem várta a kezdést.

Kovács Katinak pénteki ezüstjét két szombati arannyal fejelte volna meg. Erre koncentrált. És elrajtolt a női szólószám. Katalin jól kezdett, esélyeshez méltóan. Ha centikkel is, de vezetett 250 méternél, Idemet, és az ukrán Inna Oszipenko-Radomszkát megelőzve. Csak huszonhét századdal előzte meg az itáliai legendát, de megelőzte. Előtte volt.

A táv második felében Josefa Idem robbantott, Kovács Kati viszont képtelen volt újítani. 350 méternél már előtte járt Idem, Oszipenko-Radomszka és Katrin Wagner is. A sorrend nem változott a 450-ig, Kati nemhogy méterekkel, centikkel sem csökkentette hátrányát.

Idem kezei a magasba lendültek a célban, önkívületi állapotban ünnepelte sikerét. De nem ő nyert! Nem ő nyert! Inna Oszipenko-Radomszka ugyanis megelőzte. Mennyivel? Négy ezreddel, te jó ég! Négy ezreddel! Az ukrán hölgy 1:50,673 perccel első, az olasz 1:50,677-tel a második. Szegény Kovács Kati győzelemre készült, végül 1:51,139-cel csak negyedik lett. Párosban javíthat Janics Natasával.

Lenyeltük a békát, aranyra készültünk, még a dobogó sem jött össze. És már fel is tűnt a horizonton a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor kettős. Készülődtek a kajak kettes fináléjára. Azt mondták, ötszázon tennék jóvá, amit ezren elszúrtak. Kíváncsian vártuk, mi sül ki belőle.

Fiaink alaposan beragadtak a rajtnál, a spanyolok hajója pedig rakétaként lőttek ki a rajtgépből. Demoralizáló fölénnyel vezettek 250 méternél, 350-nél is a hispánok hátát nézte a mezőny. A németek az utolsó száz-százötven métert nagyon megnyomták, ez azonban kései ébredés volt. Spanyol arany, német ezüst, fehérorosz bronz. És magyar negyedik hely. Sajnos. A mieink ideje 1:30,285 perc.

NYILATKOZATOK A DÖNTŐ UTÁN:
Kammerer Zoltán: "Az igazi vigasz az lett volna, ha érmet nyerünk. Jól sikerült a pályánk, de megint voltak jobbak nálunk.Most szívem szerint kihagynék egy évet, majd visszajönnék. Ha megy, akkor folytatom. Tegnap önmagunkat vertük meg, az ellenfeleink türelmesen kivárták, amíg megrogyunk."
Kucsera Gábor: "Megpróbáltuk felszívni magunkat, szerintem jó pályát mentünk. Van jövője ennek a párosnak, de ez csak októberre, novemberre tisztul ki. Én mindenképpen versenyzek tovább, ha más nem, egyesben próbálom meg. Tegnap egy ellenfelünk volt a pályán, ha nem kezdünk úgy, akkor meglett volna."