Gyurta 4., Cseh és Kozma éremért harcol

Szerző: SH, MTILétrehozva: 2014. augusztus 19. 20:48
Gyurta Dániel 59,88-as időeredménnyel a negyedik helyen végzett kedd este 100 méteres mellúszásban a berlini Eb-n. A számban - amelyben Gyurta a londoni olimpián is negyedik lett - brit kettősgyőzelem született: 1. Adam Peaty (58,96), 2. Ross Murdoch (59,43), 3. Giedrius Titenis (59,61). Cseh Lászlóé a legjobb idő a 200 vegyes döntője előtt, Kozma Dominik is éremesélyes 200 gyorson. Hosszú Katinka nem indul 100-on, a klasszikus számban. A Kormos, Reisinger duó ölébe hullott egy bronz. Négyen nyertek érmet férfi 50 pillangóban.

Az UTE versenyzője végig a negyedik helyen tempózott, végül 59.88 másodperccel csapott a célba, így elmaradt a hétfői elődöntőben elért 59.58-tól, pedig azzal az idővel harmadik lett volna.

A 200 méter olimpiai, világ- és Európa-bajnoki címvédője, aki kivételesen kihagyja kedvenc számát, pályafutása során normálmedencés világversenyen először állhatott volna dobogóra ebben a számban, ha megismétli egy nappal korábbi teljesítményét.

"Az első ötvenet őrült módon elkezdték a többiek, muszáj volt velük mennem, s ez felborította a ritmusomat" - elevenítette fel a történteket Gyurta. "Az nem bosszant, hogy lemaradtam az éremről, az inkább, hogy 59 és fél percen belül akartam célba érni. Viszont az jó, hogy van még tartalékom, és stabilan egy percen belüli százas mellúszó vagyok."

Kozma Dominik a harmadik legjobb idővel jutott a 200 méter gyors szerdai fináléjába a berlini úszó Európa-bajnokság keddi versenynapján.
A Kőbánya SC versenyzője az első elődöntőben óriási lendülettel kezdett, előnyét fokozatosan növelve 150 méternél már egy testhosszal vezetett, így könnyedén nyerte futamát 1:46.89 perces idővel, ami több mint egy másodperccel volt jobb annál, mint amit a délelőtti előfutamban (1:47.99) úszott.
A második elődöntőből aztán a szám háromszoros címvédője, a német Paul Biedermann és a hétfőn 400 m gyorson aranyérmes szerb Velimir Stjepanovic ért el nála jobb időt, de csak két, illetve egy tizeddel.
A címvédő Cseh László a legjobb idővel jutott a 200 méter vegyes szerdai döntőjébe a berlini úszó Európa-bajnokság keddi versenynapján. A szám másik magyarja, Verrasztó Dávid kilencedikként zárt.

A 11-szeres nagymedencés Eb-győztes Cseh a második elődöntőben végig vezetve elsőként csapott célba 1:58.00 perces idővel, ami több mint egy másodperccel jobb volt, mint a délelőtti előfutamban elért 1:59.17 perc. Verrasztó ugyanebben a futamban hiába javított nyolc tizedet délelőtti teljesítményén, hatodikként ért célba 2:00.43 perccel, ami azt jelentette, hogy 11 századdal lemaradt a fináléról.

Hosszú Katinka kihagyja a 100 méter gyors döntőjét a berlini úszó Európa-bajnokságon. A versenyző az ötödik legjobb idővel jutott a döntőbe kedden.
"Holnap 200 vegyesen és 100 háton indulok, a 100 gyors döntőjében viszont nem. Ahhoz valami egészen nagy időt kellett volna repesztenem, de nem vagyok elégedetlen, nagy versenyen most indultam először ebben a számban. A 200 gyorsra mindenesetre jó tapasztalattal szolgált" - indokolta döntését Hosszú Katinka az MTI-nek.
Kormos Villő és Reisinger Zsófia bronzérmet nyert női szinkrontoronyugrásban a berlini úszó Európa-bajnokság keddi versenynapján.

Mivel három duó indult összesen, már biztos medáltulajdonosként vághatott neki a döntőnek a magyar páros, amely az öt, alapvetően szépen kivitelezett ugrására 279,48 pontot gyűjtött, ez azonban kevésnek bizonyult a német (290,01), és még inkább az aranyat kiérdemlő orosz (314,70) riválisokkal szemben.

Így is dicséretes a magyar duó teljesítménye, amely tavaly Barcelonában világbajnoki 10. volt, a 2012-es eindhoveni kontinensviadalon a hatodik, a 2013-as rostocki Eb-n pedig az ötödik helyet szerezte meg, vagyis pályafutásuk eddigi legnagyobb sikere a mostani, berlini dobogós pozíció.

Haász Katalin csapatvezető elárulta, a fináléra megpróbálták a lehető legjobb állapotba hozni Reisingert, mivel a selejtezőben egy ugrásnál megsérült a karja, de a rándulás ellenére vállalta a szereplést. A tudósítói érdeklődésre válaszolva, a szakember arra is kitért, mért csak három páros alkotta ezúttal a teljes mezőnyt.

"A toronyugrás eleve veszélyes műfaj, itt azért tíz méter magasból érkeznek a vízbe a versenyzők, könnyen meg lehet sérülni, lásd Zsófi friss esetét - mondta Haász Katalin. - Ráadásul a technikai tudás mellett ide kell az állóképesség, mert fizikailag is megterhelő ilyen magasságból végrehajtani a sorozatugrásokat. Roppant nehéz továbbá összehangolni a két ugró mozgását, hogy valóban szinkronban legyenek egymással. Mindez magyarázza, mért indultak ilyen kevesen, de egyébként is úgy hat-hét páros tartozik a nemzetközi élmezőnyhöz, köztük az immár Európa-bajnoki érmet is kiérdemelt Kormos, Reisinger duó."

"Pihentettük a karomat, és az adrenalin is segített" - mondta Reisinger Zsófia, hozzátéve, hogy a sérülés nem befolyásolta a teljesítményt.

"Amikor megtudtuk, hogy csak hárman maradtunk, mivel egy ellenfelünk nem sokkal a verseny előtt visszalépett, először egy pillanatra megnyugodtunk - jelentette ki Kormos Villő. - Utána viszont egyformán úgy voltunk vele, attól, hogy hárman maradtunk, s elvben megvan az érem, még ugyanúgy a legjobbunkat kell nyújtanunk."

A kettős az eddig 1 aranyból, 5 ezüstből és 6 bronzból álló gyűjteményt gyarapítva tovább a magyar műugrósport 13. Eb-medálját szerezte.

Női szinkrontoronyugrás, döntő, Európa-bajnok:
Jekatyerina Petuhova, Julija Tyimosinyina (Oroszország) 314,70 pont
2. Maria Kurjo, My Phan (Németország) 290,01
3. Kormos Villő, Reiseinger Zsófia 279,48
Holtversenyek miatt két-két arany- és bronzérmet osztottak ki a férfi 50 méteres pillangó döntőjében a berlini úszó Európa-bajnokság keddi napján.
A 4x100-as vegyes vegyesváltóban - ahol két férfi és két nő úszik egy csapatban - a brit staféta 3:44.02 perccel világcsúcsot ért el. A régi, 3:46.52-es rekordot az ausztrálok tartották január 31. óta.

A KEDDI Eredmények: 4x100 m vegyes vegyesváltó, Európa-bajnok: Nagy-Britannia (Christoph Walker-Hebborn, Adam Peaty, Jemma Lowe Francesca Halsall) 3:44.02 p - világcsúcs2. Hollandia (Bastiaan Lijesen, Bram Dekker, Inge Dekker, Femke Heemskerk) 3:45.933. Oroszország (Vlagyimir Morozov, Vitalina Szimonova, Vjacseszlav Prudnyikov, Veronika Popova) 3:47.34 Férfi 50 m pillangó, Európa-bajnok: Florent Manaudou (Franciaország) és Jaugen Curkin (Fehéroroszország) 23.00-23.00 mp3. Andrij Govorov (Ukrajna) és Benjamin Proud (Nagy-Britannia) 23.21-23.21 100 m hát, Európa-bajnok: Christoph Walker-Hebborn (Nagy-Britannia) 53.32 mp2. Jeremy Stravius (Franciaország) 53.643. Jan-Philip Glania (Németország) 54.15 Férfi 100 m mell, Európa-bajnok: Adam Peaty (Nagy-Britannia) 58.96 mp2. Ross Murdoch (Nagy-Britannia) 59.433. Giedrius Titenis (Litvánia) 59.614. GYURTA DÁNIEL 59.88 Női 50 m pillangó, Európa-bajnok: Sarah Sjöström (Svédország) 24.98 mp2. Jeanette Ottesen (Dánia) 25.343. Francesca Halsall (Nagy-Britannia) 25.39