Retro-vb: Maradona csúfos bukása

Szerző: shLétrehozva: 2010. május 25. 12:00
VIDEÓKKAL! Június 11-én két mérkőzéssel rajtol a Dél-afrikai Köztársaságban a XIX. labdarúgó-világbajnokság. A sportvilág 1930 óta izgulhat a mérkőzések és a csapatok kapcsán, rengeteg legenda született, számos csodálatos történésnek tapsolhattak a szurkolók. A Sporthirado.hu sorozata a korábbi 18 esemény legfontosabb eseményeit idézi fel.


AZ 1994-ES VILÁGBAJNOKSÁG ELŐZMÉNYEI:

Immár 147 országot érintett a selejtező, amelyben a délszláv háború miatt nem vehetett részt Jugoszlávia. Ez jól jött (vona…) a magyar válogatottnak, amely viszonylag könnyű csoportba került, Oroszország, Görögország, Izland és Luxemburg került az útjába.

A mieink a sokak által lenézett izlandi csapat ellen kezdtek, mindenki győzelmet várt Jenei Imre fiaitól. Kiprich József már a 3. percben a kapuba talált, de a folytatás rémisztő volt. A Népstadion közönségének megrökönyödésére a vendégek fordítottak, általános sokkot kiváltva. Luxemburgan nyert 3-0-ra, majd Görögországban gólnélküli döntetlent ért el csapatunk, ezzel ismét versenybe szállt a továbbjutásért. Hellász fiai azonban Budapesten 1-0-ra győztek, így a következő, moszkvai selejtezőn már a legendás Puskás Ferenc ült a kispadra.

A kvalifikácós sorozat hajrájában aztán Izlandon is kikaptunk 2-0-ra, így az oroszok és a luxemburgiak elleni hazai összecsapáson már Verebes József volt a szakvezető. Előbbi találkozót előzte meg a kapus Zsiborás Gábor tragédiája…


DIEGO MARADONA TÜNDÖKLÉSE ÉS BUKÁSA…

Minden idők egyik legjobb játékosa 1982-ben még piros lappal búcsúzott a vb-től, 1986-ban azonban arany-, míg 1990-ben ezüstéremmel zárta a sportág legfontosabb versenyét. Az olaszországi torna után azonban tizenöt hónapos eltiltást kapott kokainfogyasztás miatt, ezért kétséges volt szereplése az 1994-es eseményen.

Az „Isteni Diego” azonban óriási akaraterővel, hatalmas súlytöbbletet leadva beküzdötte magát az argentin keretbe. A dél-amerikai ország csapatának szurkolói remélték, az ikon segítségével ismét csúcsra jut a gárda, és eleinte nem is tűnt alaptalannak a bizakodás. Az első meccsen a sziporkázó argentinok 4-0-ra lépték le a vb-újonc görögöket, Maradona pedig Pazar támadás végén lőtt a hálóba. Elementáris erővel törtek ki belőle az érzelmek, arcát közelről pásztázta a kamera. Mint később kiderült, ez okozhatta a vesztét…

A dél-amerikai tizenegy a második fordulóban 2-1-re múlta felül a roppant veszélyes Nigériát, majd kitört a világméretű botrány. A görögök elleni Maradona-gólöröm feltűnt a szakembereknek, sokan állították, eltorzult arca doppingszer-használatát sejteti. Diego át is esett az ellenőrzésen, az eredmény pedig sokkoló volt: a szupersztár szervezetében ephedrine-t találtak. A fenomén persze tagadott, összeesküvést sejtetett, de nem kerülhette el a végzetét. Diego Maradonát azonnali hatállyal kitiltották a világbajnokságról.

A vezérét vesztő argentinok pedig 2-0-ra kikaptak Bulgáriától az utolsó csoportmeccsen, a nyolcaddöntőben pedig 3-2-es vereséget szenvedtek Romániától…


DIEGO MARADONA GÓLJA A GÖRÖGÖK ELLEN

PUHL SÁNDOR A CSÚCSRA JUTOTT

Az 1955. július 14-én született játékvezető képviselte hazánkat az Egyesült Államokban, lévén a válogatott simán kiesett a selejtezőben. A kiváló játékvezető nem is okozott csalódást és akkor még enyhén fogalmaztunk. A sportember Pazar teljesítményt nyújtott a vb-n, nem véletlen, hogy a FIFA is sorra bízta rá a nehéz feladatokat.

A Norvégia-Mexikó (1-0) és Brazília-Svédország (1-1) találkozót követően picit pihenhetett Puhl, majd következett az olasz-spanyol negyeddöntő (2-1). A magyar játékvezető ezúttal is jól fújta a sípot, noha egy ízben azóta is vitatott helyzetbe került. Az egyik itáliai futballista ugyanis belekönyökölt Luis Enrique arcába, de a hatalmas tömörülésben ez nem tűnt fel a bírónak. A spanyol játékos arccsonttörést szenvedett, de Puhl „bakija” nem követelt retorziót.

A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség sem bírálta a dirigenst, ezért úgy ítélte meg, jobb kezekbe nem is kerülhet a brazil-olasz döntő!!!! Puhl Sándor pedig meghálálta a bizalmat, a finálé résztvevői közül ő nyújtotta a legjobb teljesítményt. A két válogatott rendkívül óvatosan játszott, így 120 perc alatt sem született érvényes gól. Végül a 11-es párbaj a dél-amerikaiak sikerét hozta, Brazília negyedszer lett a világ legjobbja.

Puhl Sándor további pályafutása is bővelkedett sikerekben, remekelt az 1996-os Európa-bajnokságon, majd ő dirigálta az 1997-es Bajnokok Ligája-döntőt (Borussia Dortmund-Juventus 3-1). Négyszer választották a világ legjobb játékvezetőjévé!

Roberto Baggio bánata, a brazilok öröme  

 

ÉRDEKESSÉGEK:

- Gólkirály: Szalenko (orosz) és Sztoicskov (bolgár) 6-6 találattal.

- Szalenko a kameruniak elleni csoportmeccsen öt gólt szerzett, ez vb-rekord.

- Először fordult elő, hogy a hosszabbítás sem döntött a vb-döntőben.

- Először történt meg, hogy 11-es párbaj után osztották ki az aranyérmeket.

- Magyar játékvezető először szerepelt világbajnoki döntőben.


A VILÁGBAJNOKSÁG EREDMÉNYEI, ITT


A VILÁGBAJNOKI DÖNTŐ