Dick Advocaat szövetségi kapitány leginkább a kapus Igor Akinfejev edzettségi állapota miatt izgulhat az Európa-bajnokság nyitófordulója előtt. A CSZKA Moszkva 26 éves kapusa ugyanis nem edzett együtt az orosz csapattal kedden, mert továbbra sincs rendben a térde.
Bár Akinfejev az olaszok elleni 3-0-s zürichi győzelemből azért kivette a részét, de a második félidőben helyettese, Vjacseszlav Malafejev (Zenit Szentpétervár) váltotta, és könnyen lehet, hogy az első csoportmeccseken neki kell majd védenie, ha az első számú kapus nem megy át a teszteken.
Felépült viszont Marat Izmaljov és Alekszandr Anyjukov is, bár előbbit nagy valószínűséggel a csapat nagy reménysége, a 21 éves Alan Dzagojev (CSZKA Moszkva) váltja a támadószekcióban, aki az orosz keret második legfiatalabb tagja.
A csehek egyetlen kérdéses játékosa a tapasztalt Milan Baros, akire a 4-2-3-1 felállásban nagy felelősség hárul, hiszen ő az egy szem igazi csatár. Az orvosi csapat még buzgón vizsgálja a Galatasaray combhúzódást szenvedett játékosát, akit nem is engedtek szerdán edzeni, de az oroszok elleni meccsre várhatóan rendben lesz.
Ha mégsem, akkor a 22 éves Tomás Necid (CSZKA Moszkva) vagy az egy évvel idősebb Tomás Pekhart (1. FC Nürnberg) játszhat középcsatárt a 30 éves Baros helyén, aki egyébként gólkirály volt a nyolc évvel ezelőtti, portugál Eb-n.
Az oroszok lényegesen magabiztosabban vághatnak neki az idei tornának, lévén 14 meccses veretlenségi sorozat áll a hátuk mögött, amibe egy igazi nagyágyú, az olaszok elleni 3-0-s győzelem is beletartozik.
Advocaat kerete tapasztaltabb is: 23 játékosából 11-en már a 2008-as Európa-bajnokságon is ott voltak (Akinfejev, Malafejev, Anyjukov, Alekszej Berezuckij, Zsirkov, Ignasevics, Zirjanov, Szemsov, Sirokov, Arsavin és Pavljucsenko), amikor az oroszok az elődöntőig jutottak - még Guus Hiddink vezetésével.
Sőt, heten még a 2004-es Eb-n is ott voltak, a nagy túlélők: Akinfejev, Malafejev, Anyjukov, Saronov, Izmajlov, Szemsov és Kerzsakov. Az oroszok csatársora a legidősebb a lengyel-ukrán kontinenstorna 16 csapatos mezőnyében, átlagéletkora 30 év körül van (szemben pl. Anglia 23 évével).
Bílek edző csapatának gyengébben sikerült a felkészülés, legalábbis ami az utolsó meccset illeti. Az együttes Prágában 2-1-es vereséget szenvedett a magyar válogatottól, ahol a győzelemhez az se volt elég, hogy 79 százalékban birtokolták a labdát, így is csak tizenegyesből tudtak gólt szerezni.
Mindkét együttesben van egy olyan tapasztalt játékos, akire nagyon számítanak a tornán, és ha kijön neki a lépés, valóban meghatározhatja a csapat teljesítményét. A cseheknél felépült a vádlisérülést szenvedett Tomás Rosicky, az Arsenal középpályása, az oroszoknál pedig végre nagy dobásra készülhet a 31 éves Andrej Arsavin, aki az Arsenal játékosaként jelenleg kölcsönben játszik a Zenitnél.
Egy jó Eb-szereplés esetén Arséne Wenger talán visszarendelheti Londonba, amire több lehetősége a támadónak már nem nagyon lesz. A két csapat utoljára hivatalos meccsen az 1996-os Eb harmadik csoportkörében találkozott egymással, akkor 3-3- lett a meccs végeredménye. Az oroszok kiestek, a csehek pedig a döntőig meneteltek, ahol hosszabbításban, Oliver Bierhoff aranygóljával 2-1-re kikaptak a németektől.
2012-ES LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, LENGYELORSZÁG ÉS UKRAJNA |
A CSOPORT, 1. forduló: A csoport másik mérkőzése: Lengyelország - Görögország, 18:00 |

Lengyelország világranglistás helyezése alapján az európai középmezőny szintjét sem üti meg, (társ)rendezőként mégis felfokozott a várakozás a pénteken kezdődő Európa-bajnokság előtt. A nyitó meccsen a 2004-ben győztes görögök...
Tovább a teljes cikkhez »