Mementó: 1985. május 29., Heysel-stadion

Szerző: shLétrehozva: 2010. május 29. 11:46
Futballünnepet vártunk, hiszen Európa akkori két legjobb csapata, a Juventus és a Liverpool FC találkozott a Bajnokok Ligája elődjének számító BEK brüsszeli döntőjében. Aztán a futballtörténet egyik legnagyobb tragédiájának helyszíne lett a Heysel-stadion, harminckilenc szurkoló már sohasem térhetett haza, az angol klubokat pedig súlyos büntetéssel sújtotta az Európai Labdarúgó-szövetség.


AZ OLASZ TV BESZÁMOLÓJA A DRÁMÁRÓL:

Nem tisztünk ítéletet mondani a szervezők és az UEFA fölött, de az igazsághoz tartozik, hogy annak idején már volt előszele a tragédiának. Sokan sejtették, hogy előbb-utóbb hatalmas botrány kerekedik az angol huligánok viselkedéséből, de természetesen senki sem óhajtotta, hogy ilyen dráma előzze meg az elkerülhetetlen és drasztikus büntetéseket.

A szigetországi hordák már évek óta rettegésben tartották Európát, csak ott nem okoztak botrányt, ahová nem tették be a lábukat. A Liverpool FC tábora pedig még Angliában is kiemelkedően rossz hírű volt, de a brüsszeli katasztrófához azért másra is szükség volt…
A Vörösök és a Juve drukkerei ugyanis a kissé „lelakott” állapotban lévő Heysel-stadionban találkoztak, ráadásul a szervezők sem álltak helyzetük magaslatán. A belga rendezők ugyanis egymás melletti szektorokban is elhelyezték a drukkereket, így borítékolható volt a balhé. A lelátó már egy órával a kezdés előtt csatatérré változott. A Liverpool fanatikusai ugyanis az Angliában megszokott és ezért nem is igazán retteget módon rohamozták meg a közeli szektorokban tanyázó olaszokat, akik alaposan megrémültek, pánikszerűen próbáltak eltávolodni a huligánoktól.

Akcióban a rendőrök és a huligánaok...  

 

Sokan próbáltak átjutni a menekülést biztosító szomszédos lelátórészre, de a hatalmas prést nem bírta a szektorelválasztófal és leomlott. A helyszínen 38, a kórházban egy ember halt meg, az áldozatok között 32 olasz, 4 belga, 2 francia és egy ír állampolgár volt. Közel 600 ember került sérülten a kórházba.

A balhé azonban a tragikus falomlással sem zárult le. A túlsó oldalon tartózkodó Juve-drukkerek ugyanis revansot akartak venni, betódultak a pályára és a Liverpool-szurkolók felé vonultak. A rendőrség azonban ekkor már nagyobb erőkkel tevékenykedett, nagy nehezen visszaterelte az itáliaiakat.

Az UEFA illetékesei eközben a találkozó megrendezése mellett döntöttek, úgy érezték, még nagyobb lehet a baj, ha elhalasztják a döntőt. Másfél órás csúszással kezdődött a finálé, amelyet a Juve nyert meg 1-0-ra Michel Platini 11-es góljával. A lefújás után a torinóiak önfeledten ünnepeltek, mert senki sem tájékoztatta őket a katasztrófa nagyságáról…

A legfiatalabb halálos áldozat a 11 éves Andrea Casula volt, aki édesapjával utazott el Belgiumba. Giovanni Casula szintén nem térhetett haza, negyvennégy éves volt...

Az európai szövetség a brüsszeli dráma után öt évre kitiltotta az angol csapatokat a BEK-ből, a KEK-ből és az UEFA-kupából, míg a Liverpool büntetése egy évvel később járt le.

A HALÁLOS ÁLDOZATOK NÉVSORA:
Rocco Acerra (29 éves), Bruno Balli (50), Alfons Bos, Giancarlo Bruschera (21), Andrea Casula (11), Giovanni Casula (44), Nino Cerullo (24), Willy Chielens, Giuseppina Conto (17), Dirk Daenecky, Dionisio Fabbro (51), Jacques François, Eugenio Gagliano (35), Francesco Galli (25), Giancarlo Gonnelli (20), Alberto Guarini (21), Giovacchino Landini (50), Roberto Lorentini (31), Barbara Lusci (58), Franco Martelli (22), Loris Messore (28), Gianni Mastroiaco (20), Sergio Bastino Mazzino (38), Luciano Rocco Papaluca (38), Luigi Pidone (31), Benito Pistolato (50), Patrick Radcliffe, Domenico Ragazzi (44), Antonio Ragnanese (49), Claude Robert, Mario Ronchi (43), Domenico Russo (28), Tarcisio Salvi (49), Gianfranco Sarto (47), Amedeo Giuseppe Spolaore (55), Mario Spanu (41), Tarcisio Venturin (23), Jean Michel Walla, Claudio Zavaroni (28)

AZ 1985-ÖS BEK-DÖNTŐ: JUVENTUS-LIVERPOOL 1-0