A rendezvényt először 1991-ben rendezték meg Azúr Hotel Kupa néven, majd néhány év múlva a Balaton latin nevét, a Pelso-t kapta a „keresztelõn”. Ez a kerékpáros nemzetközi verseny 3 napos volt és 5 szakaszból állt. A mezőny 13 évvel ezelőtt kerülte meg először a Balatont.
Az öt szakaszból az évek múlásával egy, a klasszikusnak mondható, leghosszabb, 203 km-es maradt meg a Siófok, Zamárdi, Szántód, Balatonföldvár, Balatonszárszó, Balatonszemes, Balatonlelle, Balatonboglár, Fonyód, Balatonkeresztúr, Balatonszentgyörgy, Keszthely, Badacsony, Balatonfüred, Balatonfüzfő, Balatonakarattya, Siófok útvonalon.
„Hat évvel ezelőtt úgy döntöttünk, hogy a versenyt nyílttá tesszük, és lehetőséget adunk az amatőröknek is a megmérettetésre. Azért, hogy ne csak a versenyzők és az edzésben lévő amatőrök induljanak, hanem a túrázást és a biciklizés örömeit keresők is részesei lehessenek az ország legnagyobb szabadidős országúti kerékpáros sporteseményének, a 200 km-es távot teljesítménytúraként is leküzdhetik a kihívást kedvelők" - mondta Prohászka Attila főrendező.
A
szervezők természetesen számításba vették, hogy nem mindenki vállalkozik a maratoni táv leküzdésére, ezért másik két, rövidebb és kimondottan túrázásra, szervezett kerékpáros kirándulásra alkalmas távot is kijelöltek. Az egyik a 76 kilométeres Tihany-túra, a másik pedig a Panoráma Túra 25 és 40 kilométeren, kerékpárúton és kerékpárbarát útvonalakon. Ennek köszönhetően minden sportember a neki legmegfelelőbb távon mérheti fel erejét, és talán egy-két év múlva velük is a legnagyobb kihívást jelentő távon, a Balaton Maraton teljesítménytúrán találkozhatunk majd.