Oroszország a jégkorongvilág tetején

Szerző: shLétrehozva: 2008. május 18. 21:55
Hihetetlen izgalmak közepette, Ilja Kovalcsuk aranygóljával győzött Oroszország 5-4-re a házigazda Kanada ellen az A-csoportos jégkorong-világbajnokság döntőjében. A vendéglátók a harmadik harmad elején még 4-2-re vezettek, ám az oroszok felpörögtek, és óriási hajrájuknak köszönhetően 1993 után ismét ők ünnepelhettek.

Fotó: Reuters

A világbajnoki döntő tétje kanadai részről az volt, hogy képesek lesznek-e megvédeni bajnoki elsőségüket, ezzel pedig begyűjteni a legutóbbi hat kiírás negyedik aranyérmét. Az oroszok viszont tizenöt esztendős böjt után készültek ünnepelni.

A szakértők és a szurkolók egybehangzó véleménye szerint minden idők legnagyszerűbb és legszínvonalasabb döntője várt a jégkorong szerelmeseire, amit a csapatok már az első percekben igyekeztek bebizonyítani.

A nyitó harmadban az oroszok nyomban magukhoz ragadták a kezdeményezést és 1:23 percnél a vezetést is, amikor Alekszandr Szjomin talált be Alekszandr Ovecskin kapu mögüli visszapasszából Cam Ward kapujába (0-1). A házigazdák azonban nem ijedtek meg a hirtelen jött góltól és két és fél perc múlva már egyenlítettek is Brent Burns sistergős lökete révén (1-1).

Jevgenyij Nabokov kapusnak egyre több tennivalója akadt, a kanadaiak emberfeletti tempót diktáltak. Még tíz perc sem telt el, máris fordítottak a juharlevelesek. Chris Kunitz vezethette rá a korongot a hálóőrre, amit biztos kézzel vágott a ketrecbe (2-1). S ha egy üzlet beindul: öt perccel később kettős emberelőnyt váltott gólra Kanada, Burns duplázta meg saját találatainak számát 3-1-re alakítva az eredményt.

A második játékrészben a Washington Capitalsban játszó Szjomin hozta vissza az orosz reményeket, Konstantin Kornyejev kapu mögé lőtt mandiner-passzát ütötte be (3-2) emberelőnyből. A továbbra is elképesztően nagy iramú találkozó felénél aztán Daniel Heatley laza csuklómozdulattal állította vissza a kétgólnyi különbséget (4-2).

A befejezőnek vélt felvonásra egy magát felszívó, mindent egy lapra feltevő orosz válogatott és győzelmét már-már biztosra vevő kanadai nemzeti csapat érkezett a jégre. Ezen a szinten azonban a kétegységnyi előny semmit sem jelent, s erről a fehér mezes hazaiak tudnának sokat mesélni.

A káprázatos napot kifogó Szjomin két gólja után ezúttal előkészítőként jeleskedett, passzából Alekszej Tyerescsenko lőtt hatalmas gólt takarásból. A 4-3-ból öt perccel a meccs vége előtt 4-4 lett, Ilja Kovalcsuk jóvoltából. Az örömmámorban úszó szélső kis híján kiugrott a nézőtérre, csak a plexi tartotta vissza. Ennyit a kanadai előnyről, minden kezdődhetett elölről, jött a hosszabbítás.

Ám az igazi rémálom csak ezután következett a címvédő számára: a ráadás szinte még el sem kezdődött, amikor orosz emberelőnynél Kovalcsuk szánta el magát lövésre. A korong utat talált magának a védők között és félmagasan csapódott Ward kapujának jobb oldalába (4-5). Az orosz diadalünnep pedig azonnal kezdetét vette…

A CSOPORTOS JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, DÖNTŐ:
OROSZORSZÁG - KANADA 5-4 (1-3, 1-1, 2-0, 1-0, aranygóllal)
Gólszerző: Szjomin (2., 22.), Tyerescsenko (49.), Kovalcsuk (55., 63.), ill. Burns (4., 15.), Kunitz (10.), Heatley (30.)