Orosz és amerikai jégrevü Kanadában

Szerző: shLétrehozva: 2008. május 12. 21:36
A Kanadában zajló A-csoportos jégkorong-világbajnokság hétfői játéknapján, a középdöntő zárófordulójában az E csoportban Oroszország 5-3-ra verte Svájcot, az F csoportban pedig az Egyesült Államok válogatottja 9-1-re nyert a norvég nemzeti csapat ellen.

Az orosz válogatott rögtön az első harmadban megmutatta oroszlánkörmeit, már a mérkőzés ezen szakaszában nyilvánvalóvá vált, hogy a svájciak tudásuk legjavát nyújtva sem vehetik fel a versenyt riválisukkal (3-0).

A jelentős előny birtokában valamelyest visszavett az eszeveszett tempóból a szbornaja, a két csapat közti különbség azonban így is tovább nőtt (4-0).

Későn ébredtek a helvétek, a záróharmad tündöklése mindössze ahhoz volt elegendő, hogy „kijózanító pofon” helyett a „tisztes helytállás” legyen a vereség jelzője.

Az oroszok csapatkapitánya, Makszim Szusinszkij két góllal vette ki a részét a sikerből, Alekszandr Ovecskin, Dmitrij Kalinyin és Szergej Fedorov pedig egyszer-egyszer talált be, a svájciak közül Raffaele Sannitz, Julien Vauclair és Romano Lemm volt eredményes.

A kapusok párharca üde színfoltja volt a mérkőzésnek, Jevgenyij Nabokov 19-szer állta útját a korongnak, a túloldalon Jonas Hiller pedig 32 lövést hatástalanított.

Szlava Bikov szövetségi kapitánynak az egyenes kieséses szakasz előtt intő jel lehet az orosz válogatott látványos visszaesése: 4-0-s vezetése birtokában a középső játékrész második felében és a zárófelvonásban már nyoma sem volt az első húsz percben mutatott virtuóz támadójátéknak és a kőkemény védekezésnek.

Eleinte pedig maximálisan elégedett lehetett a látottakkal a szakvezető, hiszen a svájciak a tizedik percben jutottak el először Nabokov kapujáig, s az oroszoknak a védekezés magasiskolája mellett arra is maradt energiájuk, hogy a támadásvariációk színes palettájáról bemutassanak egy-egy gyöngyszemet.

Előbb Kalinyin emelt a jobb felsőbe, majd Ovecskin vágta a léc alá a pakkot, végül pedig Szucsinszkij egy az egyben vezette a korongot Beat Forsterre, s miután bolondot csinált a svájci védőből, Hiller-kapust harmadszor is megadásra késztette. Az viszont, hogy a második és a harmadik harmadot is büntetlenül átaludhatta a szbornaja, a svájciakat minősíti, húszpercnyi szárnyalás is bőven elég volt a győzelemhez.

Pedig a helvéteknek a közelmúltban jópárszor termett már babér az oroszok ellen: 1998-ban, Bázelben 4-2-re, 2000-ben, Szentpéterváron 3-2-re nyertek, 2005-ben, Bécsben pedig 3-3-as döntetlent csikartak ki. Akárcsak korábban mindannyiszor, ezúttal is az esélytelenek nyugalmával készültek, Quebecben azonban nem borult a papírforma.

A szerdai negyeddöntőben ismét találkoznak az oroszok és a svájciak, a párharc azért ismétlődhet meg, mert a korábbi esztendők lebonyolítási rendszerével ellentétben a idén már a középdöntős csoportok továbbjutói nem játszanak keresztbe az elődöntős helyekért. A svédek pedig a csehekkel néznek farkasszemet a legjobb négy közé jutásért.

A másik középdöntős csoportban az amerikaiak gáláztak egy jóízűt Norvégia legjobbjai ellen. Tény és való, a két együttes nincs egy súlycsoportban, a különbség mégis túlzó: a tengerentúliaknak szinte minden összejött, a vikingek pedig a gyatra kezdés után teljesen összeomlottak.

A-CSOPORTOS JÉGKRONG-VILÁGBAJNOKSÁG, KANADA, KÖZÉPDÖNTŐ
E-csoport:
OROSZORSZÁG - SVÁJC 5-3 (3-0, 1-0, 1-3)
Gólszerző:
Kalinyin (15:21, Zaripov, Radulov), Ovecskin (17:49, Kovalcsuk, Kornyejev), Szusinszkij (18:45, Gorovikov), Fedorov (30:27, Ovecskin, Szemin), Szusinszkij (57:25), ill. Sannizt (40:32, Forster, Dipietro), Vauclair (45:30), Lemm (58:25, Ambuhl, Sprunger)
F-csoport:
EGYESÜLT ÁLLAMOK - NORVÉGIA 9-1 (3-0, 3-1, 3-0)
Gólszerző:
Dubinsky (11:12, Burish), Brown (12:15), Kane (19:03, Brown, Parise), Dubinsky (25:48, Leopold, Ballard), Martin (31:19, Mueller, Kane), Parise (32:18, O'Sullivan, Kessel), Brown (42:33, Ballard, Gilbert), Kessel (45:44, Kane, Wisniewski), Dubinsky (51:35, Gilbert), ill. Trygg (28:08, Holtet, Bastiansen)