Alakul a Kanada-Oroszország finálé

Szerző: shLétrehozva: 2008. május 15. 20:04
Kialakult az elődöntő párosítása a Kanadában zajló jégkorong-világbajnokságon: Kanada Svédországgal, Finnország Oroszországgal mérkőzik meg a döntőbe jutásért, csakúgy, mint egy esztendővel ezelőtt. Sőt, a svéd-kanadai párosítás az elődöntőben immár sorrendben hároméves múltra tekint vissza.


Kanada nyögvenyelős kezdés után biztosan hozta a Norvégia elleni kötelezőt a negyeddöntőben, miként Oroszország is nagyon simán intézte el Svájcot.

 

Ellenben a riválisok csak túlórás, a végletekig kiegyenlített mérkőzéssel léphettek be a negyeddöntőbe. A svédek a cseheket, a finnek az amerikaiakat verték a hosszabbításban lőtt góllal.

 

Két évvel ezelőtt, Bécsben a svédek az elődöntőben óriási, kilenc gólt hozó mérkőzésen végül 5-4-re verték Kanadát, majd hódították el az aranyérmet. Tavaly Moszkvában Kanada 4-1-gyel vágott vissza az elődöntőben a címvédőnek és szerzett aranyérmet. Ebből a statisztikai mutatóból kiindulva megállapíthatjuk: a Svédország-Kanada elődöntő előrehozott finálé lehet, hiszen amelyik gárda ott győzni tud, az megszerzi az aranyérmet.

 

Persze, ehhez azért lesz egy-két szava az orosz, esetleg a finn együttesnek. Előbbiek 2007-ben hazai pályán favoritként bukták a hosszabbításban 2-1-re az északiak elleni elődöntőt, így minden bizonnyal duplán fűti őket a visszavágás lehetősége.

 

Kanadában még nem találkozott egymással egyik páros sem, igaz sok újat aligha tudnak mondani egymásnak a csapatok.

 

Döntő lehet a pillanatnyi forma, illetve a kulcsemberek formája. Nos, a kanadaiak éppen nem állnak rosszul: a vb ponttáblázatát Dany Heatley vezeti (10+6=16 pont), megelőzve honfitársát, Rick Nasht (5+7=12 pont), de az első ötben még ott találjuk a negyedik helyen Ryan Getzlafot is (2+9=11 pont), míg Roy Derek a 11. helyen áll (5+4=9 pont)

 

A svédeknél a harmadik helyen álló Mattias Weinhandl a legjobb (5+6=11 pont), az első húszba rajta kívül már csak a holtversenyben 12. helyen álló Tony Martensson fért be.

 

A másik párban hasonlóan az oroszok javára billen a mérleg, hiszen ők a holtversenyben hetedik Alekszander Ovecskint, a hármas holtversenyben 12. Szergej Fedorovot és Alexander Szemint tudják felmutatni a húszban, miközben a finnek közül ugyanott Mikko Koivu szerénykedik a 18. helyen (3+5=8 pont).

 

A kapusok statisztikáját nézve szintén a kanadai-orosz kettős áll jobban. Pascal Leclaire-nek (Kanada) a legjobb a védési mutatója (94.52 százalék), a második helyen Jevgenyij Nabokov (Oroszország) áll (93.24 százalék), bár ott elég szoros a mezőny. A svéd Henrik Lundqvist a negyedik (93.08 százalék), míg a finn Niklas Backström a nyolcadik (91:03 százalék).

 

Ilyen fontos mérkőzésen, ilyen kiegyenlített erőviszonyok között döntő lehet a hátrányok kihasználás és kivédekezése. Az emberelőnyök kihasználásban az elődöntős csapatok közül a kanadaiak állnak a legjobban (40/12), őket messze lemaradva követik a svédek (31/6), az oroszok (42/8) és legvégül a finnek (46/8). Viszont utóbbiak a legjobban védekeznek hátrányban az egész mezőnyben (30/3), de a svédeknek sincs okuk a szégyenkezésre (29/3). Őket Kanada követi (31/4), a sort az oroszok zárják (30/6).

 

A kapura lövéseket nézve a kanadaiak a legbiztosabb helyzetkihasználók (15.03 százalék), a sorrend ebben a mutatóban Svédország (13.57), Oroszország (12.19) és Finnország (8.15).

 

A két elődöntő pénteken, Québecben rendezik.