Sportcsillagok Gálaestje: az év legjei!

Létrehozva: 2011. december 19. 20:55
A Sportcsillagok Gálaestjén, az 54. Év sportolója választás díjkiosztóján az esztendő legkiemelkedőbb sportolóit, vezetőit, szakembereit, csapatait jutalmazta a szakma. A Syma Csarnokban, látványos műsor keretében a hazai zenei élet legjobbjai is színpadra léptek: Wolf Kati, Janicsák Veca, és Pély Barna ünnepelt legjobbjainkkal.


 

Berki Krisztián az év sportolója

A tornász Berki Krisztián egymás után másodszor lett az év sportolója a magyar sportújságírók szavazatai alapján.

A világbajnok versenyző fölényesen végzett a voksolás élén. Tavalyi sikere előtt tornász legutóbb 2002-ben, Csollány Szilveszter révén érdemelte ki az Év sportolója címet. A 26 éves Berki négy Európa-bajnoki cím és két vb-ezüst után tavaly nyert vb-aranyát idén megvédte lólengésben, továbbá olimpiai kvótát szerzett.

A második helyhez szintén vb-aranyérem kellett: a 2009-es győztes Gyurta Dániel idén megvédte két évvel ezelőtti vb-címét 200 m mellen a sanghaji úszó-világbajnokságon, továbbá decemberben a rövidpályás Eb-n is győzött ebben a számban.

A harmadik, a 2008-ban év sportolója címet nyert kenus Vajda Attila szintén vb-arannyal tűnt ki idén, méghozzá Szegeden, hazai közönség előtt bizonyult a legjobbnak abban a számban (1000 m), amelyben egyúttal olimpiai címvédő.

Az Év férfi sportolója választás dobogósai:

1. Berki Krisztián, torna 1849 pont

"Egészen a díjátadásig mondogattam magamban, hogy biztosan nem én nyerek ismét, ugyanakkor természetesen nagyon örülök az elismerésnek. Nehéz év áll mögöttem, nem volt könnyű feladat megvédeni a világbajnoki címemet, és megszerezni az olimpiai kvótát, de sikerült, és ez a legfontosabb. El kell mondanom azonban, hogy a magam részéről akár Gyurta Daninak, akár Vajda Attilának odaadtam volna ezt a díjat, hiszen ők is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak ebben az évben."

2. Gyurta Dániel, úszás 1241

3. Vajda Attila, kajak-kenu 606

Csipes Tamara az év női sportolója

Csipes Tamara lett az év legjobb női sportolója a magyar sportújságírók szavazatai alapján.

A kajakozó azzal érdemelte ki az első helyet, hogy a szegedi világbajnokságon két egyéni számban (K-1 1000 és 5000 m) győzött, míg a belgrádi Európa-bajnokságon párosban (K-2 500 és 1000 m) szerzett két aranyérmet.

Mögötte a szintén kajakos Kozák Danuta végzett, aki amellett, hogy tagja volt az 500-on világbajnok kajaknégyesnek, egyéniben második lett szintén 500 méteren. Emellett a belgrádi kontinensviadalról két arany- (K-1 500 m, K-2 200 m) és egy ezüstéremmel (K-4 500 m) jöhetett haza.

A harmadik helyre a még juniorkorú, 20 éves öttusázó Kovács Sarolta futott be, aki idén robbant be a felnőtt mezőnybe azzal, hogy a moszkvai vb-n egyéniben és csapatban is második lett, míg a váltóval győzött, az Eb-n pedig a csapattal és a váltóval nyert aranyérmet.

Az Év női sportolója választás dobogósai:

1. Csipes Tamara, kajak-kenu 1549 pont

"Természetesen nagyon örülök a saját és édesapám elismerésének is. Mi egymás között viccelődtünk, hogy melyikünk nyerhet, de ilyen szinten nem rivalizálunk egymással. Az édesapám kisebb betegsége miatt nem tudott jelen lenni a díjátadón, de én személy szerint is örülök, hogy ő lett az év edzője. Szerencsére az irányításával dolgozó csapat egyben marad, s örülök, hogy ennek én is részese vagyok."

2. Kozák Danuta, kajak-kenu 833

3. Kovács Sarolta, öttusa 670

Csipes Ferenc az év edzője

Rendkívül szoros versenyben Csipes Ferenc lett az év edzője a magyar sportújságírók szavazatai alapján, megelőzve a tavalyi első Kovács Istvánt.

Csipes - akinek kajakos tanítványai közé tartozik lánya, Tamara, valamint Kovács Katalin, Szabó Gabriella és Kozák Danuta - ugyanannyi pontot gyűjtött, mint Kovács István, a lólengés kétszeres világbajnokának, Berki Krisztiánnak a mestere, de a több első hely az ő javára döntött. Csipes 2009-ben harmadik, 2010-ben pedig második volt.

A harmadik helyen Gyurta Dániel edzője, Széles Sándor végzett.

Az Év edzője választás dobogósai:

1. Csipes Ferenc, kajak-kenu 1105 pont

2. Kovács István, torna 1105

3. Széles Sándor, úszás 754

Storcz Botond a legjobb kapitány

Storcz Botond lett az év szövetségi kapitánya a magyar sportújságírók szavazatai alapján.

A kajak-kenusokat irányító szakember először nyerte el ezt az elismerést, 2009-ben harmadik, tavaly pedig második volt a voksoláson. A sportolóként 1997-ben az Év legjobbjának választott, háromszoros olimpiai bajnok kajakozó 2008 óta irányítja a magyar válogatottat.

A második helyen Pálvölgyi Miklós, az öttusázók kapitánya, míg a harmadikon a tavalyi győztes Kiss László, az úszók vezetője végzett.

Az Év szövetségi kapitánya választás dobogósai:

1. Storcz Botond, kajak-kenu 1085 pont

"Nagyon jól esik ez az elismerés, különösen azért, mert ezt nem csak én, hanem az egész magyar kajak-kenu sport kapta. Azt nem mondom, hogy jövőre is szeretnék én nyerni ebben a versenyben, inkább úgy fogalmazok, nagyon örülnék neki, mert akkor az azt jelentené, hogy az olimpia évében újabb nagyszerű eredményeket értek el a magyar kajakosok és kenusok."

2. Pálvölgyi Miklós, öttusa 886

3. Kiss László, úszás 660

Az FTC női kézisei nyerték az év csapata címet

Az FTC női kézilabdázói nyerték az év csapata címet a magyar sportújságírók szavazatai alapján.

A voksolás 54 éves történetében először fordult elő, hogy klubcsapat végzett az élen, ezt KEK-győzelmével érte el a zöld-fehér együttes, amely a bajnokságban bronzérmes lett. Korábban dobogós helyre is csak kilenc alkalommal "futott be" klubcsapat, legutóbb 1995-ben volt erre példa, akkor a Ferencváros Bajnokok Ligájában szerepelt labdarúgó-együttese volt díjazott.

Idén a második helyen az Eb-n és a vb-n is érmeket szerzett férfi öttusacsapat végzett szoros versenyben, megelőzve az 500 méteren vb-első női kajaknégyest.

Az Év csapata választás dobogósai:

1. FTC női kézilabdacsapata 780 pont

"Szerintem már nagyon sokan régóta várták a női kézilabdától, hogy egy csapat elhódítson egy rangos nemzetközi trófeát - nyilatkozta Szucsánszki Zita csapatkapitány. - Nekünk ez sikerült, még ha ez nem is a Bajnokok Ligája volt. Ráadásul igen szerethető együttes a miénk, alig van idegenlégiósunk, s talán ezért élveztük a sportújságírók támogatását is. Noha első klubcsapatként nyertünk ezen a szavazáson, jövőre könnyen diadalmaskodhat a Győr is, ha megnyeri a BL-t, amire szerintem jó esélye van. Mi pedig címvédőként szeretnénk elődöntőbe jutni a KEK-ben, illetve itthon jó lenne egyszer megfogni a Győrt."

2. Férfi öttusacsapat (Demeter Bence, Marosi Ádám, Kasza Róbert, Tibolya Péter) 717

3. Női kajaknégyes (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Benedek Dalma) 705

TOVÁBBI DÍJAK, DÍJAZOTTAK:

Az idén először kiírt közönségdíjat Michelisz Norbert, a túraautó-világbajnokság egyetlen magyar pilótája Gyulay Zsolttól, a Hungaroring Zrt. elnökétől vette át.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) különdíját Szabó László kommunikációs igazgató a magyar labdarúgó-válogatottnak nyújtotta át, Egervári Sándor szövetségi kapitány vette át az elismerést.

Hegyi László, a szervezőbizottság elnöke, a Sportcsillagok Gálaestjének főigazgatója különdíját Kassai Viktor játékvezető kapta, a magyar Aranylabdát, az esztendő legjobb labdarúgójának járó díjat pedig az idén Juhász Roland érdemelte ki.