Vérfürdő a Touron: mérleg és veszteségek

Szerző: shLétrehozva: 2010. július 6. 01:28
Sokáig emlékezetes marad a Tour de France 2. szakasza, melyen a veszélyes pályakijelölés ellen demonstrálva, a mezőny kéz a kézben, ha úgy tetszik, sztrájkolva érkezett a belgiumi Spa városába, a szökevénysikert arató francia Sylvain Chavanel mögött.


A szakasz után a zsűri törölte is a zöld trikóért folyó versenybe számító helyezési pontokat, kivéve a győztes Chavanelét. Az alábbiakban összefoglaljuk hogyan alakult ki a káosz és a tüntetés:

Az Ardennek szűk útjait elérve, néha szakadó esőben már látszott, hogy zaklatott a főmezőny, kisebb bukások már korábban is tarkították a szakaszt. A lavina 30 kilométerre a céltól, az utolsó előtti hegyi hajráról lefelé indult meg, amikor a sárga trikós Cancellara csoportja kevesebb mint egy percre volt a szökésben élen álló Chavaneltől.

A bukássorozatot egy közvetítő motoros és a Chavanelről már korábban leszakadt Gavazzi karambolja indította meg a vizes, olajos aszfalton, egy olyan útszakaszon, ahol szinte lehetetlen volt kikerülni a földön heverő testeket. A nagy lendülettel érkező főmezőnyből nagyon kevesen tudták csak megúszni a bukást, aki pedig újra felült a bringára, már szinte az életéért küzdött lefelé. Totális zűrzavar alakult ki, Contador, Armstrong, Basso, Schleckék, és rengetegen lefeküdtek.

A legrosszabbul a luxemburgi Schleck-tesók jártak az összetett favoritok közül, Andy-nak új kerékpárra is szüksége volt, amit végül csapattársától, a dán Brescheltől kapott meg. A lejtő aljába érő Fabian Cancellara is tanácstalan volt egy pillanatra, hiszen eltűnt mögüle mindenki, kisebb csoportokban érkeztek a versenyzők.

Reuters
  Fotó: Reuters

„A helyes döntés az volt, hogy összevártuk egymást, és együtt haladtunk át a célvonalon. Amikor mindenki az aszfalton fekszik, és már 5 perces hátrányban vannak versenyzők, mert nem találják a kerékpárjukat, csak ezt tehettük. Szerintem a sportszerűség előbbre való, mint az önnön érdekek. A sárga trikónál is vannak fontosabb dolgok.” – nyilatkozta a svájci, aki ezek után folyamatosan szóval tartva a mezőnyt, a sárga trikó tekintélyét kihasználva elérte, hogy minden esélyes összevárja egymást, persze főképpen az ő csapattársait, Schleckéket.

Ezek után sem üldözték a szakaszgyőzelme és élete első sárga trikója felé hajtó Chavanelt, hanem nyugodt tempóban érték el Spa városát, és így futottak be a győztes mögött 4 perccel a célvonalon, tüntetőleg az efféle pályakijelölés és a versenyzők biztonságának semmibevétele ellen.

Reuters
  Fotó: Reuters

Mert hiszen a Tour de France 2. szakaszán a káosz tulajdonképpen már akkor kezdődött, amikor kijelölték az útvonalat. Ahogy már a Giro d’Italia szervezői is eljátszották májusban, a közvetítések miatt a Tour rendezői is „színt akartak vinni” az első hét általában unalmas, a ráhangolódás jegyében zajló szakaszaiba. Bolondítsuk meg a körversenyt egy klasszikus pályával, szűk ardenneki utakkal, melyek még szárazon is veszélyesek, nemhogy esőben.

Egy háromhetes körverseny mezőnyének messze nem ugyanolyan az összetétele, mint egy belga klasszikusnak, ahol gladiátorok meccselnek egymással. Egy GT-mezőny egyszerűen képtelen úgy közlekedni egy klasszikus pályán, mint az egynapos specialisták, még akkor sem, ha van átfedés a versenyzőket tekintve. Nem ugyanazok a célok, a mezőny sokkal inkább próbál egyben maradni, olyan bringásokkal telítve, akik lehet, hogy életükben nem vettek részt technikás belga versenyen. Ez nem vezethet jóra, már ha nem pont az a cél, hogy a versenyzők essenek-keljenek.

Armstrong csapatából, a Radio SHackból Chris Horner foglalta össze jól a helyzetet: „Beiktattak egy veszélyes szakaszt, és meglett az eredménye. A lejtőn megkapták a drámát, cserébe elveszítették a cél előtt a versenyt, tehát azt kapták, amit érdemeltek – utalt Horner a demonstráció jogosságára. – Az egyetlen dolog, ami még ennél a szakasznál is nagyobb hülyeség volt, hogy a profi bringások szövetsége és Cedric Vasseur hagyta, hogy egyáltalán megrendezhessenek ilyen szakaszt. A Tour de France-on nincs helye egy ilyen szakasznak.” – folytatta Horner.

Reuters
  Fotó: Reuters

Volt azonban olyan versenyző is, aki nem értett egyet a demonstrációval, a norvég Thor Hushovd: "Ami történt, nem normális. Nagyon sajnálom azokat, akik elestek, hatalmas zűrzavar volt. De mégis, ez egy kerékpárverseny. Balesetek mindig történnek. Nagy hiba volt a zsűri és a szervezők részéről, hogy egyetértettek abban, hogy neutralizálják a szakasz végét. A Tour de France ennél nagyobb verseny, megtörténhetnek olyan dolgok, mint a mai napon.

Miért dönthette el Cancellara, mit csináljunk? Ő is ugyanolyan versenyző, mint mi. Én például egész nap azért hajtottam, hogy megszerezhessem a zöld trikót, s végül nem fogtam semmit. Ez sem fair. Holnap majd ugyanez történik? Megállapítják az összetettbe számító időket a macskaköves szektorok előtt? Ha Alberto Contador vagy más sztárok buknak holnap a kockaköveken ők is azt kérik majd, hogy neutralizálják a szakaszt? Szóval mikor lesz valódi verseny?"

Valószínűleg sokáig, sokan fognak még vitatkozni, mi volt, vagy mi lett volna a helyes, nehéz is igazat adni bárkinek. Egy dolog azonban biztos, a versenyzők testi épségével nem szabad játszani. Ehhez képest egy kis összesítés a károkról, már amiről hétfő éjfélig van információnk:

Azz amerikai Christian Vandevelde kénytelen volt feladni a versenyt, két bordája törött. Sajnos a komplett Garmin lenullázódott, hármukat szállították kórházba. A zöld trikó egyik várományosa, Tyler Farrar számára is kérdéses a folytatás, de Deanhez hasonlóan egyelőre arról szólnak a hírek, mégis rajthoz állnak holnap. David Zabriskie, Robbie Hunter és David Millar szintén estek.

Reuters
  Fotó: Reuters

Bukott Alberto Contador, tele van a jobb oldala zúzódásokkal, csapatából Noval, Navarro és Tiralongo is esett.  „Azon a bizonyos útszakaszon lehetetlen volt nem elesni. Én egyenesben buktam hatvannal, majd amikor már azon gondolkodtam, hogy mi történhetett, láttam, hogy minden kanyarban  bringások fekszenek a földön. Mindez a legrosszabbkor történt, mert holnap jönnek a kockaköves részek, ami nagyon nehéz lesz, mivel szétrázzák az egész tested, de próbálok optimista lenni."

Schleckék bukásának nagyobb volt a füstje, mint a lángja, a legutolsó hírek szerint csak a horzsolások, zúzódások maradtak. Esett Armstrong is, de ő sem sérült komolyan, azonban némi fanyar éllel megjegyezte: „Én holnapra jósoltam a vérfürdőt, nem mára…” – utalva arra, hogy az igazán nehéz részek a harmadik szakaszon következnek.

A holland Robert Gesinket is körházba kellett szállítani, komolyan sérült a könyöke, elképzelhető, hogy az idei Tourjának is vége (akárcsak tavaly) bukás miatt, bár egyelőre nem érkezett konkrét hír, hogy feladta volna. Az ausztrál Robbie McEwen is a könyökét zúzta össze, sok vért veszített, és a kórházban kötött ki, de folytatja. A Liquigasból Roman Kreuziger a térdét ütötte meg nagyon, de ő is folytatja, és reménykedik a regenerálódásban.

A rossz híreknek valószínúleg még nincs vége...

Beszámoló és közvetítés a 2. szakaszról:

KAPCSOLÓDÓ CIKKÜNK
Újabb káosz a Touron, a végén tüntetés
A francia Sylvain Chavanel nyerte a Tour de France második - mini klasszikus - szakaszát, de ami ennél fontosabb, hogy a mezőny a sárga trikós Cancellarával az élen végleg megelégelte, hogy a versenyszervezők a látvány kedvéért...
Tovább a teljes cikkhez »