Mit evett a győztes a krossz-vb előtt?

Szerző: shLétrehozva: 2011. február 23. 06:04
Zdenek Stybar, a csehek világklasszis versenyzője pár héttel ezelőtt újra megmutatta, hogy jelenleg ő a világ legjobb cyclocross kerékpárosa. A németországi St. Wendel-ben megrendezett cyclocross világbajnokság férfi elit futamán ugyanis a 2010-es világbajnoksághoz hasonlóan a kijelölt távot újra a cseh kerekesnek sikerült a legrövidebb idő alatt teljesítenie. „De vajon mit ehetett a verseny előtt?”


A kerékpározáshoz csak keveset értők is tisztában vannak azzal az alapvető ténnyel, hogy a kedvenc sportágukat professzionális szinten űző versenyzők táplálkozása nagymértékben befolyásolhatja azok versenyeredményeit, általános erőnléti állapotukat, illetve regenerációs folyamataikat is. Egy, a Stybar eredményeihez hasonló teljesítményt produkáló profi versenyző sikere után egészen biztosan felvetődött már bennünk a fenti kérdés.

Miközben Stybar a rajthoz való beszólítás előtti utolsó perceket töltötte, a csapatsátorban felállított görgőjén a solobike.it internetes oldal munkatársa lefényképezte mindazt, amit a sátorban látott. Többek között azokat az élelmiszereket, amelyekből Stybar valószínűleg a versenyt megelőzően is fogyaszthatott. Ezzel kapcsolatban kérdeztük Dr. Virgilio Ottaviani-t, az EthicSport étrend-kiegészítők gyártójának élelmiszer vegyészét, aki többek közt számos olasz élsportoló étrendjének étrend-kiegészítőkkel való támogatását is felügyeli.



„Bepillantva Stybar csapatsátra alá, a legelső szembetűnő dolog, hogy nem látni „különleges” élelmiszereket. Kenyér, azonnal oldódó instant kávépor, tej, vaj, vagyis nincs köztük olyan, amit ne találna meg bárki is a saját konyhájában. Vegyük elsőként a tejet, amit sokan nehezen emészthető, a verseny napjára egyáltalán nem ajánlott élelmiszernek tartanak. Az valóban igaz, hogy a teljes tej megemésztése több időt igényel, azonban a sokkal könnyebben emészthető fölözött- vagy csak részben fölözött tejek a szervezet számára komplex tápanyagforrásként szolgálnak (a szénhidráton és zsiradékokon kívül az izomkatabolizmus megakadályozásában fontos szerepet játszó, különösképpen könnyen emészthető fehérjéket is szolgáltatnak). Amennyiben a sportolónak nincsen különösebb problémája a tej megemésztésével (szervezete jól tolerálja ezt az élelmiszert), valamint ügyel arra, hogy azt legfeljebb a verseny előtt pár órával igya, akkor egy pohár tej fizikai aktivitás előtti fogyasztása sem fog gondot okozni nála.

Nagy mennyiségben látni a fényképen kenyeret, fehéret és teljes kiőrlésűt is. A teljes kiőrlésű fajták magas élelmi rost- és könnyen emészthető szénhidráttartalmuknak köszönhetően a verseny előtt néhány órával fogyasztva képesek késleltetni az izomzat glikogénraktárainak kiürülését. A kenyér mellett pedig mintha egy darabka vajat lehetne felfedezni a képen. Még akkor is, ha mindenfelől azt hallani, hogy sportolás előtt nem ajánlatos nagy mennyiségben fogyasztani (emésztése és felszívódása nagyon lassú), az edzések, illetve versenyek előtt pár órával elfogyasztott teljes kiőrlésű kenyerünkre nyugodt szívvel kenhetünk pár grammnyi vajat is.



Legvégül a képen biztosan azonosítható dolgok közül még a kávéról szeretnék pár szót mondani. Egy könnyedén és gyorsan elkészíthető meleg ital, amit szerény véleményem szerint Stybar nem kimondottan csak a koffeintartalma miatt iszik verseny előtt.  Fizikai aktivitás előtt ugyanis sokkal inkább célszerű bemelegítéssel előkészíteni a szívet és a vérkeringést, mint mondjuk egy csészényi kávéval. Egészen más kérdés a sportolás közbeni időszak, amikor a koffeinnek már fontos szerepe lehet a jobb teljesítmény elérése érdekében. Stybar esetében a hideg időjárási körülmények miatt lehet inkább jelentősége a fizikai aktivitás előtt fogyasztott meleg kávénak, ami a zsiradéktartalmú élelmiszerekkel együtt nagy segítséget jelent a szervezet számára téli időjárási körülmények között.

Miért nem látni étrend-kiegészítőket a képen? Nem gondolom, hogy Stybar elrejtette volna ezeket a termékeket a nagyközönség elől. Az étrend-kiegészítés kétségkívül nagyon hasznos segítség a sportolók életében, viszont a rövid időtartamú és nagyon intenzív ritmusú versenyek (például a cyclocross) esetében kevésbé meghatározó, mint egyéb, időben sokkal tovább tartó erőpróbák során.

Ez azonban nem azt jelenti, hogy a rendszeresen sportolók esetében – még ha sportáguk jellegéből adódóan a versenyszámok rövid ideig tartanak is – egyáltalán ne lenne értelme étrend-kiegészítőket használni. Ugyanis egy bizonyos edzettségi szint eléréséhez és annak szinten tartásához extrém nehéz, az adott sportágra jellemző versenyszámok idejétől sokkal hosszabb időtartamú rendszeres edzésekre van szükség.  Ahhoz pedig, hogy a sportoló ezeken az edzéseken a lehető legnagyobb erőbedobással tudjon helytállni, valamint a regenerációs folyamatai is a lehető leggyorsabban menjenek végbe két edzésidőpont között, manapság már szinte kikerülhetetlen az étrend-kiegészítők alkalmazása. Nyugodtan kimondhatjuk tehát, hogy nemcsak a helyes táplálkozás, hanem a jól felépített és megfelelően végrehajtott edzésmunka, valamint az ezek támogatásaként alkalmazott speciális étrend-kiegészítők használata együttesen alkotják mindazt, amivel a sportoló saját adottságai mellett maga is hozzájárulhat sportsikereihez.”