Millar most önéletrajzi könyvet jelentetett meg a „versenyzés sötét oldaláról” – Racing through the dark: The fall and rise of David Millar – címmel. A szokásos szófordulat felcserélése sokat mondó: tündöklése és bukása helyett bukása és tündöklése.
Millar a BBC műsorában beszélt a könyvről, valamint napjaink legnagyobb érdeklődésre számot tartó – függőben lévő – doppingügyeiről, Contador és Armstrong esetéről.
„Hogyan úszhatják meg a csapatok és versenyzőik a sorozatos doppingügyeket, hogyan lehetnek továbbra is ott a versenyeken? Számomra ez abszolút felháborító. Szerintem idiotizmus, hogy egy ilyen csapat továbbra is versenyezhet, igazolhat új versenyzőket, bármilyen felelősség nélkül. Semmilyen következménye nincs, ha olyan embert igazolnak, akiről köztudomású, hogy nagy valószínűséggel doppingol, ugyanakkor hozhat nekik komoly eredményeket. És amikor egy ilyen versenyzőről kiderül, hogy doppingolt, mi történik azzal, aki leigazolta? Semmi.
Pedig ma más a helyzet, mint korábban: Szerintem a kerékpársport kétharmad részben megtisztult. Ha most érkeznék a sportágba, mint az a fiatalember, aki 1997-ben voltam, soha nem lenne közöm a doppinghoz. teljesen más életem lehetne. Nagyon büszke vagyok rá, hogy változtattunk rajta, és nagyon büszke vagyok, hogy ennek részese voltam.
Sajnos még most sem vagyunk elegen, akik megteszik azt, amit én megtettem, de azt hiszem én más helyzetben voltam. Minden szálat elvágtam magam mögött, aminek örülök. Amikor visszatértem, felismertem, hogy kaptam egy második esélyt, ami felelősséggel jár. Segítettem a dopping elleni küzdelmet, tenni akartam az ellen, ami velem is megtörtént, hogy mással ne történjen meg, mert nagyon elkeserített, hogy velem megtörténhetett.” – nyilatkozta a Garmin-Cervelo aktív versenyzője.
![]() |
|
Fotó: Reuters |
A nemrég az olasz körversenyen másodszor diadalmaskodó, háromszoros Tour-győztes Alberto Contador ügyével kapcsolatban (a spanyol pozitív doppingmintát produkált a tavalyi Tour-on, de hazája szövetsége elfogadta védekezését, miszerint a klenbuterol szennyezett hússal került szervezetébe, és felmentette, azonban az UCI és a WADA fellebbezett a nemzetközi sportdöntőbíróságon, ahol idén augusztus előtt nem döntenek) Millar a következőket mondta:
„Egyszerűen nevetséges az egész, ugyanakkor rámutat, mennyire nincs összhang a doppingvétségek szankcionálása és a fegyelmi eljárás között a dopping elleni küzdelemben. A tudományos eljárások már annyira fejlettek, az igazságügyi módszerek pedig annyira középkoriak, hogy így alapjaiban értelmetlen az egész. Remélem mindenkinek kinyílik majd a szeme, ami elősegíti majd a változást, hogy egységes, egyértelmű szabályzat lépjen életbe a szankcionálás terén.
Albertót már rég fel kellett volna menteni, vagy megbüntetni, szerintem neki és a sportágnak is nagyon rossz, hogy még nincs végleges megoldás. Legyen ő pozitív vagy negatív, a rendszer hibája, hogy nincs döntés. Két hét alatt le kellene zárni az ilyen ügyeket. Ez egészségtelen a kerékpársportnak és a nemzetközi sportnak, az egész csak hülyének állít be minket."
Lance Armstrong vonatkozásában – aki ellen szövetségi nyomozás folyik az USA-ban – így nyilatkozott Millar a BBC-nek:
„Én nem ítélhetem meg, hogy Lance doppingolt-e vagy sem. Van sok történet és pletyka erről, de én a saját szememmel sosem láttam, hogy doppingolt volna. Ha doppingolt, akkor azok után, amiket mondott és tett, ez megbocsáthatatlan lenne.
A Touron nyújtott teljesítménye rendkívüli, de ő maga sem hasonlítható senki máshoz. Ő egy őserő. De mindig is azt gondoltam, hogy többet is tehetne a dopping elleni küzdelem jegyében. Ő olyan helyzetben volt, hogy valóban segíthetett volna a sportágnak, de sosem éreztem benne bizonyságot ilyen irányban.”