Kanadai győztes, nincs olasz a dobogón

Szerző: SHLétrehozva: 2012. május 27. 17:03
A nagy körversenyek történetében először kanadai versenyző diadalmaskodott, Ryder Hesjedal tarthatja meg a Giro rózsaszín trikóját, miután a vasárnapi záró szakaszon, a 30 kilométeres, egyéni időfutamon 45 másodpercet vert a szakasz előtt még éllovas, spanyol "Purito" Rodríguezre. A belga Tomas De Gendt felkúszott a dobgó tetejére, három év után megint nincs olasz a dobogón. A milánói kronó győztese azonban itáliai: Marco Pinotti.

A szakasz elején Jessie Sergent állította fel az etalon időt: 34 percen belül lezavarva a távot. A “sky-os” Simon Gerrands később ezt megjavította, már 50 km/óra fölé tornázva az átlagsebességet. A sok kanyart figyelembe véve ez fenomenális teljesítmény. Marco Pinotti viszont már alig 33 perces idővel, 51 km/órás átlaggal mért döntő csapást az előző versenyzők eredményére, és már akkor lehetett látni, hogy ez valószínűleg egyben a győztes idő is lesz.

A Milánói Dóm főbejáratánál a pápa kinyújtott keze melyik versenyzőnek fog segítséget nyújtani és melyiknek nem?  Hamar kiderült, hogy Mark Cavendishre nem jutott áldásból: a tegnap Rodrigeztől elszenvedett 1 pontos hátrány a Maglia Rossáért folyó harcban ezen a szakaszon számára nem volt már behozható – habár az első 15 versenyző itt is kapott pontbónuszt.

Magabiztosan nyilatkozott a kanadai a szakasz előtt, de azért látszott, hogy nagy kő esett le a szívéről, amikor kiderült, hogy Rodriguezt 47 mp-cel megelőzte...

De térjünk visszatérve a nagy párharcra a győzelemért, illetve az első 4 helyezett versengésére a dobogóért! Az első 10 km-en az összetettben 4. helyezett tegnapi szakaszgyőztes, a belga De Gendt, megközelítette a 3. Scarponit, Hesjedal pedig majdnem ledolgozta az összes hátrányt a Maglia Rosáért. 20 km-nél az olló tovább nyílt, a befutónál pedig Hesjedal már magabiztosan fordulhatott a célegyenesbe.

A “kolbász” becenevű De Gendt óriási áttételt hajtva a mai szakaszon 5. helyen ért célba, amely elég volt ahhoz, hogy Scarponit megelőzze, így leszorítsa a dobogóról. Jobb időt ment a becenevét meghazudtoló 67 kilós szimpatikus belga kerekes a kanadainál is. Rodriguez magához képest a végén jól tartotta magát, az olló tovább már nem nyílt, 16 másodperc lett hátránya a végelszámolásban, ami a dobogó második fokához ez bőven elegendő volt. Emellett persze a Maglia Rossa kárpótolhatta az utolsó szakaszon elveszített Rosáért: mint már említettem, ezt tegnap 1 pont különbséggel “levette” a szupersprinter, Mark Cavendishről. (SH/Bikemag)