Vajon mi mozgat egy kerékpáros klubbot? Mik lehetnek a céljaik? Többek között ezekre a kérdésekre kerestem a választ Balog Zoltánnal a Szegedi Kerékpáros Sport Club elnökével való beszélgetés alkalmával.
- Kiket vártok a klubba? Van-e korhatár?
- Az SZKSC-ben a tagok életkori megoszlása jelenleg 13 éves kortól 69 éves korig terjed. Szinte minden korosztály számára van versenyzési lehetőség az egyesületünkben. A hangsúlyt az utánpótlás nevelésre és a kerékpársport tömegbázisának megteremtésére helyezzük, tehát elsősorban a fiatalabb 13 - 17 éves korosztály jelentkezését várjuk nagyobb számban, de természetesen nyitottak vagyunk az ennél idősebb kerékpározni szerető érdeklődők előtt is.
- Ti mint kerékpáros klub és te mint ennek a klubnak az elnöke miben gondolkodtok, amikor a jövőbe tekintetek? Mik a célok? Szponzorokat szerezni, hogy felnőtt csapatot tudjatok működtetni vagy ezt az élményt meghagyjátok másoknak és az utánpótlásra koncentráltok és ami pénzt megszereztek, arra költitek?
- Rövidtávú céljaink az elkövetkezendő 1 - 3 évre az, hogy a sportágnak tömegbázist teremtsünk. Az U15; U17; U19 korosztály Országos bajnokságaira szeretnénk koncentrálni ebben az időszakban.
Két edzőnk Vasiljev Dejan és Fekete Lajos munkálkodik a sikerek elérésében.
Fontos számunkra az idősebb generáció is. Véleményem szerint a leghitelesebb minta a fiatalság számára az, hogy a 40 - 50 - 60 év feletti korosztály ugyan úgy ott van az edzéseken és az országos bajnokságokon kiemelkedően szerepel. Ezért ennek a generációnak is az országos bajnokságokon való kiemelkedő szereplés a célja és a példamutatás az edzéseken a fiatalabbak számára.
Elit női versenyzőnk Révész Anikó 2010-ben is két országos bajnoki címmel gazdagította eddig az SZKSC éremgyűjteményét. Az elért eredményei, áldozatos edzésmunkája és a jó tanuló - jó sportoló címe alapján mindenképp kiérdemelte a kiemelt támogatást az egyesület részéről.
Egy eredményes felnőtt profi csapat "üzemeltetése" egy más lépték már. Ahhoz a jelenlegi költségvetésünk sokszorosára lenne szükség. Talán majd idővel, ha tovább haladunk a megkezdett úton ez is összejöhet.
- Az SZKSC-nek miért éri meg az utánpótlást támogatni?
- A fiatalságé a jövő! A 10-15 éve az SZKSC magját alkotó tagság nagy többsége már elmúlt 30-40 éves, ami nagyszerű dolog egyrészről, hogy szinte mindenki hajtja a bringát és ott van a kavicsnál rendületlenül 10-20, de van aki 30 éve. De az lenne a jó, ha kialakulna egy újabb és még sok generáció, aki ugyanúgy ott lesz 10-20-30 év múlva is az edzéseken. Szeretnénk tovább adni ezt a rengeteg élményt, szeretnénk bevonni ebbe a társaságba minél több fiatalt, hogy tovább vigyék ennek a sportnak az értékeit.
A csapat bemutatkozó klipje:
- Hogyan épül föl a klub? Hány ember működteti, a tagok milyen részt vállalnak a klub életéből? Van-e fizetett alkalmazottja az egyesületnek?
- Szervezeti felépítés szerint az SZKSC három szakosztályból áll. Országúti, Monti és Extrém szakosztály. Egy elnök, két elnökhelyettes, 3 szakosztályvezető, két edző és egy titkár, aki tisztségviselő az egyesületben, de szerencsére a tagságtól is rengeteg segítséget kapunk a feladataink elvégzéséhez. Nálunk egyelőre mindenki társadalmi munkában végzi a tevékenységét, de ezen szeretnénk változtatni és megtalálni a módját, hogy az edzőink munkáját valamilyen módon honorálni tudjuk.
- Annak ellenére, hogy fiatalokra építettek és a korosztályos versenyeken szereztek érmeket nálatok teker Révész Anikó immáron 2x-es időfutam bajnoknő. Ő mennyire profi és neki mit tudtok nyújtani?
- Révész Anikó a számára kitűzött célokat teljesítette és nagyon meggyőző eredménnyel nyerte meg ismét az Országos bajnokságokat. Ő az edzésmunkát tekintve, felfogásban mindenképp profinak mondható, de ezeket az eredményeket főiskolai tanulmányai és munka mellett érte el. Egy ennél magasabb szint eléréséhez már ez a háttér nem elegendő.
Számára a technikát, a szervizt, a versenyekre való eljutást, a szállás költségeit állja az egyesület. A felkészülésben való segítséget, edzőtábor stb. Ez hazai viszonylatban kiemelkedőnek mondható, de Anikó eredményei is azok - így azt hiszem mindenki elégedett lehet ezen a szinten.
- Jól tudom, hogy Anikót keresték meg külföldi csapatok is? Ha igen, hol és hogyan találták meg?
- A válogatottal szerepeltek külföldi versenyeken és ott fölfigyeltek az ott nyújtott teljesítményére. Érkeztek megkeresések ez ügyben.
- Tehát kijelenthetjük, hogy Anikó akár egy világszínvonalú versenyző is lehetne? Mekkora az esélye annak, hogy akár a 2012-es olimpián mondjuk első 10-be jöjjön az időfutamon? Van-e erre egyáltalán esély?
- Ez már egy összetettebb kérdés. Magyarországon, amit ki lehet hozni főiskola és munka mellett azt Anikó elérte. Innen tovább már sokkal több külföldi versenyzéssel lehet tovább lépni és nem munka és tanulás mellett. Anikó életkorából és eredményeiből adódóan van még lehetőség, de akkor azt vagy jelentős hazai (szövetség, válogatott, olimpiai program stb.) támogatással lehet elérni, vagy fáj kimondani, de ki kell: el kell engedni külföldre. De ez az Ő és a Családjának a döntése kell, hogy legyen. De őbenne lenne lehetőség egy esetleges jó szereplésre az időfutamon az olimpián, amennyiben már most elkezdenék vele a tudatos edzésmunkát a hozzáértő szakemberek és segítőik.
- Az SZKSC mennyire folyik bele az országos kerékpáros életbe? Illetve mit nevezhetünk szerinted érdemi kerékpáros életnek ma Magyar országon?
- A társadalomban is a legkisebb mikroközösség a család. Nálunk is az SZKSC-ben a tágabb "kerékpáros családban" a normákat az idősebb generáció adja ebben a közösségben a személyes példájával, mintájával. Mi megrendezzük a magunk felmérőit, versenyeit, amelyek után eljuthatnak a versenyzőink eredményeik szerint a szövetség által megrendezett Országos Bajnokságokra. Szóval a nagy cél előttünk az Országos Bajnokságokon való jó szereplés. Ezeket szervezi a szövetség szerény lehetőségeivel. Amennyiben ez a hazai kerékpáros élet szervezése, akkor ezt ők szervezik, de sajnos sokkal többet nem mondhatok erről. Ha valamelyik versenyzőnk véletlenül válogatott lesz, akkor meg kell venni a válogatott mezt. Ha a válogatott utazik valahova, akkor azt vagy az egyesületnek, ha az egyesület nem bírja, akkor a versenyzőnek fizetnie kell. Tehát a válogatottság jelenleg még több terhet ró a válogatott versenyzőt kinevelő egyesületre. Amit elértünk, azt eddig saját erőnkből értük el, mert sajnos a szövetség anyagi helyzete nem teszi lehetővé a színvonalasabb versenyszervezést és az egyesületek, a válogatott támogatását. De bízunk benne, hogy ez a jövőben pozitív irányban fog változni és nem kell nyilvános koldulást rendezni egy-egy versenyzőért, aki megérdemelné, hogy egy-egy világversenyen elindulhasson.
Edzésen a szegedi csapattal:
- A kerékpáros élet több szereplője is mindig azt mondja, hogy nincs pénz és ez az alapvető problémája a sportnak. Ugye ahogy a nagy klasszikus szól: kis pénz kis foci nagy pénz nagy foci. Ugyanez átültethető a bringára is talán. Szerinted miért lenne érdemes ma Magyarországon cégeknek beszállni a kerékpársport támogatásába. Illetve ti hogyan szereztek pénzt a működésre?
- Puskás Öcsi bácsi jól tudta a titkot! A világ kiemelkedő kerékpáros nemzeteihez képest Magyarországon valóban jóval kevesebb a bringás, de véleményem szerint a futás után a második legnépszerűbb tömegsport. Amikor egy monti maratonon 1 500 induló van, amikor Szegeden reggelente kerékpáros dugók alakulnak ki a városban a kerékpárutakon, akkor mindenképp érdemes lenne odafigyelni erre a sportágra. Olaszországban Cesenattico-ban 11 000 ember indul egy országúti versenyen és legalább annyi néző kíváncsi is rá, amikor a világ legnézettebb sport eseménye az olimpia után a Tour de France, akkor mindenképp érdemes foglalkozni ezzel a sporttal. Ha egy kicsit jobb lenne a menedzselése ennek a sportágnak hazánkban, biztos vagyok benne, hogy a népszerűsége és ezáltal a szponzorok számára is az eladhatósága nőne, ami generálná a sportág fejlődését. A mi támogatóink jelentős része "érintett" a kerékpársport tekintetében. A "kerékpártól megfertőződött" generáció - akinek módjában áll támogatni ezt a szép sportot - állt mellénk eddig és bízunk benne, hogy kitart mellettünk céljaink elérésében a továbbiakban is. Minél több tag van az egyesületben, annál nagyobb "reklámhordozóvá" válunk. Minél több edzésünk van, annál többször láthatóak a támogatóink az utakon. Minél jobb eredményeket érünk el, annál több sajtó megjelenésünk van, amely szintén hirdeti támogatóinkat is. Igyekszünk a rendezvényeinket is olyan színvonalon megrendezni, hogy annak látogatottsága minden évben nőjön - ezáltal még nagyobb nyilvánosságot, médiafelületet biztosíthassunk a számukra. Aki az SZKSC-be "fektet" az a jövőbe fektet, hiszen az ifjúság nevelést, az egészséges életmódot támogatja. Nem hiszem, hogy van ennél sokkal több nemesebb cél.
- Zárásként engedj meg egy jövőbe tekintő kérdést: Mit látsz milyen lesz az SZKSC 2015-ben?
- A tagság létszáma 70-80 főre tehető. 3-4 képesített edző foglalkozik a gyerekekkel. A város biztosít helyet az egyesület eszközeinek és lesz lehetőség a téli közös tornatermi edzés munkára. Minden korosztályban és szakágban lesz országos bajnoki helyezésünk, válogatott versenyzőnk, talán egy olimpikonunk is. Az idősebb generáció minden tagja velünk hajt még, és egy összetartó jó közösséget alkotunk továbbra is.